Sté jubileum modlitebne v Jakubovanoch

V druhú adventnú nedeľu si veriaci vo filiálke Jakubovany patriacej do CZ Liptovský Ondrej pripomenuli 100 rokov od posviacky modlitebne, ktorá predtým slúžila ako evanjelická škola. Zvesťou slova Božieho poslúžil generálny biskup Miloš Klátik.
„Pri príležitosti pamiatky posvätenia tejto modlitebne ďakujeme Pánu Bohu aj za tých, ktorí ju prestavali z budovy evanjelickej školy i za tých, ktorí sa o ňu starali a starajú,“ prihovoril sa veriacim brat generálny biskup Miloš Klátik. Pripomenul, že kostoly a modlitebne sú chrámami Božími len vtedy, keď sa v nich zvestuje Božie slovo a prisluhujú sa sviatosti, keď sa v nich ľudia modlia a oslavujú Trojjediného Pána Boha.

Na slávnosti sa zúčastnili okrem domácej sestry farárky Kataríny Hudákovej, seniorky LOS, aj sestry farárky Viera Mosná z Kráľovej Lehoty a Zuzana Brdiarová z Kraľovian, brat farár Vladimír Pavlík zo Závažnej Poruby, dozorca CZ Liptovský Peter Vladimír Šimovič, starosta obce Jakubovany Dušan Žiaran a iní hostia.

Seniorálny dozorca Ondrej Mrlian, ktorý sa nemohol zúčastniť osobne, sa veriacich oslovil listom, kde o. i. napísal: „Všemocným a vševládnym Bohom ste, milí bratia a sestry, evanjelici z Jakubovian, opatrení všetkým, čo k životu potrebujete, ba máte i viac a nebudem ďaleko od pravdy, že ste i zbohatli. Stačí sa prejsť po obci a dôkazov máte najmenej toľko, koľko je v obci domov,“ zdôraznil V súčasnosti by niektorí veriaci chceli prestavať novšiu bývalú cirkevnú školu na kostolík, budova však nebola cirkevnému zboru vrátená. Ondrej Mrlian si myslí, že by obec mala školu cirkvi odovzdať či predať za symbolickú cenu. Či sa tak skutočne stane, bude závisieť aj od snahy či ochoty jakubovianskych veriacich: „A vy, ako cirkevný zbor i jednotlivci, využijete ponúkanú možnosť stať sa tými, ktorí raz za trvanie života zboru a nakoniec i obce, postavia výnimočný dom, v ktorom bude všetkým bez výnimky dobre,“ zdôraznil seniorálny dozorca v liste. Strach pustiť sa do diela pre nedostatok peňazí nevidí ako oprávnený: „Že nemáte peniaze? A mali ich vaši predkovia? Či všetko, čo máte, nie je darom od nášho Boha? Veď, ak niečo pre cirkev konáme, a cirkvi dávame, nedávame zo svojho, ale z toho, čo sme bez zásluh dostali. Nedávame, len časť a priznajme, že mizivú či skôr mizernú časť, vraciame.“

Sestra seniorka LOS Katarína Hudáková na záver poďakovala všetkým, ktorí sa finančne či svojou prácou podieľali na vynovení súčasnej storočnej modlitebne, do ktorej okrem iného vyhotovili aj nové lavice.