Stály výbor trojpartnerstva v Stuttgarte

Stály výbor trojpartnerstva  v Stuttgarte

Pôsobivou piesňou Bewahre uns Gott... (Nech nás zachováva Boh...) a predchádzajúcou pobožnosťou brata R. Bauscha sa 3. marca 2011 skončili rozhovory zástupcov troch partnerských cirkví – Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Württembersku (ELW), Evanjelickej cirkvi v strednom Nemecku (EKM) a našej Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku.
Ako každý rok, aj tentoraz boli na programe otázky spoločných projektov a plánov, dôležitých akcií v jednotlivých cirkvách, správy o zmenách a udalostiach za predchádzajúce obdobie.
Brat generálny biskup M. Klátik vyslovil poďakovanie za prípravu programu a realizáciu pobytu študentov Evanjelického lýcea v Bratislave na cirkevných gymnáziách v Nemecku, ktorý na začiatku tohto roka zorganizovali predstavitelia EKM. Potom informoval o podujatiach v ECAV v uplynulom období, ako aj o pripravovaných aktivitách; brat farár D. Midriak, podpredseda Synody ECAV na Slovensku, informoval o príprave tohtoročného zasadnutia synody v v Trenčianskych Tepliciach.
Za Evanjelickú diakoniu ECAV na Slovensku brat riaditeľ J. Huba informoval o príprave spoločných študijných dní, ktoré sa v tomto roku majú konať na Slovensku 13. – 15. októbra pri príležitosti 20. výročia založenia ED.
Výbor venoval pozornosť aj prezentácii trojpartnerstva na Kirchentagu v Drážďanoch, ktorý sa bude konať v júni 2011, i ďalším akciám nemeckých partnerských cirkví. Zaujímavé informácie o hosťujúcej ELW vyslovil brat biskup O. July, ktorý výbor navštívil v stredu 2. marca večer.

S bratom biskupom Julym mal brat generálny biskup M. Klátik možnosť hovoriť obšírnejšie pri pracovnom obede v ústredí ELW v Stuttgarte už pred začiatkom zasadnutia výboru. Jednou z aktuálnych tém ELW je začlenenie vznikajúcich netradičných kresťanských spoločenstiev do života cirkvi. Skúsenosti by mal biskup July získavať aj pri stretnutiach s predstaviteľmi anglikánskej cirkvi v Londýne, na návštevu ktorých sa bezprostredne pripravoval. EKM žije svojimi štrukturálnymi zmenami a potrebou vytvárať také spojenia zborov, aby členovia cirkvi mali optimálny kontakt na duchovných pracovníkov aj v oblastiach, kde sú kresťania štatisticky v menšine.

Rokovanie výboru sprevádzané spoločnými pobožnosťami umožnilo aj neformálne rozhovory a opäť podčiarklo potrebu zachovávania a prehlbovania partnerských vzťahov.