Spomienka na J. Janošku a storočnicu Posla

Spomienka na J. Janošku a storočnicu Posla

Na záver konferencie Sláva šľachetným sa 19. 9. 2010 v Evanjelickom kostole v Liptovskom Mikuláši konali služby Božie, venované spomienke na troch šľachetných – J. Janošku, B. Bjørnsona a R. W. Setona-Watsona, ako aj 100. výročiu vydávania Ev. posla spod Tatier.
Početné chrámové zhromaždenie na úvod služieb Božích privítal domáci brat farár Marián Bochnička. Okrem ďalej uvedených duchovných liturgovala aj sestra seniorka Liptovsko-oravskéjho seniorátu Katarína Hudáková.

Kázňou slova Božieho na text 2M 4, 12 poslúžil brat biskup ZD Milan Krivda, ktorý v úvode kázne povedal:
„V dnešnú, 16. nedeľu po Svätej Trojici si chceme pripomenúť verného svedka Božieho, dôstojného brata biskupa Jura Janošku, prvého generálneho biskupa evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku, spisovateľa, predsedu Matice slovenskej, signatára Martinskej deklarácie, no v prvom rade evanjelického kňaza, ktorého si Pán povolal z tejto časnosti pred 80 rokmi tu, v Liptovskom Svätom Mikuláši. V uplynulých dňoch sme mali možnosť zúčastniť sa na vedecko-popularizačnej konferencii, kde sme si o. i. pripomenuli aj ďalších dvoch jeho spolupútnikov, Nóra Bjørnstjerne Bjørnsona a Škóta Roberta Williama Setona-Watsona (Scotus Viator), ktorí najmä pre nás Slovákov urobili mnoho, lebo poukázali na utláčaný slovenský národ začiatkom 20. storočia. Na dnešných službách Božích ďakujeme Pánu Bohu, že je mocný, živý, že v Jeho rukách sú dejiny sveta i nášho života. Ďakujeme Mu, že nás obdarúva darmi, ktoré môžeme používať nielen pre seba, ale aj v službe iným.“
Na záver brat dištriktuálny biskup oslovil veriacich: „Ak dnes spomíname na biskupa Jura Janošku, vidíme, že nám dal príklad hodný nasledovania, ako to čítame v Liste Židom: Spomínajte na svojich vodcov, ktorí vám zvestovali slovo Božie. Pozorujte, aký bol koniec ich správania, a napodobňujte ich vieru (Žid 13, 7). Chceme tak robiť vo vedomí toho, ako tento verš pokračuje: Ježiš Kristus, ten istý, včera i dnes, i naveky! Naozaj sa nemusíme ničoho báť a ani hanbiť, lebo sme mali vodcov, na ktorých je možné spomínať, a to nielen ako na takých, ktorí by boli zvestovali slovo Božie, ale vieme, ako sa správali a ako žili svoj časný život, a tak môžeme napodobňovať ich vieru. Kristus Pán sa nezmenil, je tu a je stále prítomný. Ostáva už len prosba k Pánu Bohu, aby sme mali čím viac takýchto svedkov viery v našej drahej cirkvi, aby sme žili ako kresťania – evanjelici, a tým boli dobrým príkladom aj pre ostatných ľudí. Nech nám v tom sám Trojjedinný Pán Boh pomáha. Amen.“

Po kázni slova Božieho a piesni na nórsko-švédsky ľudový nápev prehovoril brat farár Vladimír Ferenčík, predseda Spolku Martina Rázusa, ktorý pripravil spomínanú konferenciu. Zhrnul cieľ konferencie a vyzdvihol zásluhy všetkých troch šľachetných pre náš národ a cirkev. Po hymnickej piesni Kto za právu horí naň nadviazal generálny biskup Miloš Klátik, ktorý sa v príhovore sústredil najmä na osobnosť Jura Janošku a storočnicu Evanjelického posla spod Tatier, ku ktorému o. i. povedal:
„Bratia a sestry! Naša doba náboženskej slobody prináša aj úskalia vo forme polokresťanských aj protikresťanských prúdov, ktoré mnohých mýlia v pravej viere. Preto je veľmi potrebné, aby sme ako skutoční kresťania boli príkladom v rodine, v manželstve, pri výchove detí a vôbec v živote našej spoločnosti. Veľmi dobrou pomocou pri duchovnej orientácii môže byť aj periodikum Evanjelický posol spod Tatier (EPST). Začal vychádzať pred sto rokmi ako vnútromisijný časopis pre stredné a východné Slovensko a od r. 1950 mal ako ľudový časopis celoslovenskú pôsobnosť. Spočiatku to bol dvojtýždenník, potom (od r. 1946) týždenník. Prináša vieroučné články, správy z evanjelických cirkevných zborov a zo sveta, duchovné básne, piesne, beletristické príspevky, čítanie Biblie na každý deň, populárne vysvetľovanie biblických kníh, profily osobností, cirkevnú históriu... Tým všetkým môže byť EPST i dnes nápomocný k tomu, aby sme sa pridŕžali vyznania, aby sme – s Božou pomocou – vytrvali v zápase o všetko, čo je dobré, milé a dokonalé.“

V rámci kultúrneho programu vsuvky odznela premiéra piesne Pán Bjørnson, ktorú na rovnomennú báseň Milana Rúfusa zložil Igor Bázlik a aj ju zahral na klavíri; spieval Martin Mikuš. V podaní Ivana Giača zaznela Vajanského báseň Skald a Royova báseň R. W. Setonovi-Watsonovi (pripomeňme, že tento škótsky historik a publicista umožnil štúdium v Edinburgu našim teológom Royovi, Ruppeldtovi, Rázusovi a Šenšelovi). Prítomným sa prihovoril aj primátor mesta Ján Blcháč, ktorý vyzvihol historické a kultúrne tradície Liptovského Mikuláša – kolísky a priestoru pre šľachetných.

Tieto slávnostné služby Božie v priamom prenose prenášala Slovenská televízia.

Galéria k článku