Slovenskí evanjelici na DEKT Stuttgart 2015

V dňoch 3. – 7. júna 2015 sa v Stuttgarte konali 35. nemecké evanjelické cirkevné dni (Deutscher Evangelischer Kirchentag). Na pozvanie biskupa F. O. Julyho sa na nich zúčastnil aj generálny biskup Miloš Klátik. Medzi účastníkmi nemeckého kirchentagu boli aj viacerí ďalší členovia našej cirkvi.

V Gasthause Stuttgart – v rozľahlom stane postavenom v centre diania – sa v piatok dopoludnia generálny biskup Miloš Klátik zúčastnil na diskusnom fóre na tému Trojpartnerstva. Za ďalších členov Trojpartnerstva sa do diskusie zapojil biskup Evanjelickú krajinskú cirkev vo Württembersku Frank Otfried July a za Evanjelickú cirkev stredného Nemecka Christoph Hackbeil. Hovorili o vzájomnej partnerskej pomoci, ktorá medzi týmito tromi cirkvami funguje už dlhé roky, ako aj o jej perspektívach do budúcnosti. Brat generálny biskup poďakoval partnerom za mnohorakú pomoc, ktorú nám poskytujú.

V druhom bloku sa do diskusie zapojil Dunajsko-nitriansky seniorát, ktorý má partnerstvo s dekanátom (seniorátom) Kirchheim unter Teck. Brat senior Ján Jančo, seniorálny dozorca Vlastimil Synak a ďalší členovia delegácie hovorili o konkrétnych formách spolupráce s nemeckými bratmi a sestrami v rámci ich seniorátov.

Na úvod diskusného fóra detský spevokol Zvonček z CZ ECAV Hybe zaspieval niekoľko piesní. Na záver diskusného fóra sa predstavil zborový spevokol z CZ ECAV Martin.

Brat generálny biskup sa na pozvanie biskupa Reinharta Guiba z rumunského Sedmohradska zúčastnil aj na biskupskom fóre spolu s biskupom Evanjelickej cirkvi v Maďarsku Tamásom Fabinym a pracovníčkou Nemeckej diakonie. Okrem toho bol brat generálny biskup prítomný aj na ďalších diskusiách a prednáškach a rokoval s predstaviteľmi nemeckej cirkvi.

Na nemeckých cirkevných dňoch sa zúčastnili zástupcovia 170 cirkví zo 104 krajín. Medzi nimi boli aj slovenskí evanjelici: autobus zo Západného dištriktu ECAV naplnili veriaci zo Zvolena, z Hronseku, Veľkého Krtíša, Piešťan, Horných Zeleníc a ďalší so svojimi farármi, ako aj študenti z Evanjelického gymnázia v Banskej Bystrici; autobus z EBF UK okrem teológov s ich spirituálmi obsadili členovia cirkevných zborov Brezová pod Bradlom, Blatnica a Príbovce so svojimi farármi aj niekoľkí pracovníci GBÚ; zborový spevokol z Martina a detský spevokol Zvonček z CZ ECAV Hybe pricestovali ďalším autobusom. Zborový spevokol z Martina, detský spevokol Zvonček z CZ ECAV Hybe a Mužský cirkevný spevokol z Brezovej pod Bradlom sa i aktívne zapojili do programu cirkevných dní. Spievali na slávu Božiu a potešenie okoloidúcich postupne na troch či štyroch miestach v Stuttgarte.

Toto veľkolepé podujatie nás povzbudilo vo viere, že Pán Boh nedá svojej cirkvi zahynúť a drží nad ňou ochrannú ruku. O tom svedčila bohatá účasť veriacich a ich nadšenie a oduševnenie, ktoré bolo cítiť v celom Stuttgarte. Štafetu kirchentagu odovzdal stuttgardský primátor Fritz Kuhn Michaelovi Müllerovi, primátorovi Berlína, kde sa bude konať Kirchentag 2017.

Niekoľko čísel o Kirchentagu 2015 zo štatistiky

- 50 000 veriacich na ústredných otváracích službách Božích (Schlossplatz)
- 250 000 veriacich v uliciach Stuttgartu na otvorení podujatia v stredu večer
- 200 spevokolov
- 300 dychoviek
- 5 000 dobrovoľníkov
- 4 000 rodín poskytlo ubytovanie pre 10 000 hostí
- 200 škôl poskytlo ubytovanie pre mládežníkov
- 95 000 vstupeniek sa predalo na celé podujatie a mnoho ďalších na jednotlivé dni
- vyše 2 000 programov bolo na výber (služby Božie, prednášky, diskusie, workshopy, biblické hodiny, koncerty...)
- asi 90 000 účastníkov na záverečných nedeľných službách Božích s Večerou Pánovou
- 78 miest na prisluhovanie sviatosti Večere Pánovej
- rozpočet na celé podujatie bol 18,3 miliónov eur

Viac o DEKT Stuttgart 2015 v Evanjelickom posle spod Tatier č. 24 zo 17. júna 2015.