Slovenská evanjelická jednota jubiluje

Od obnovenia činnosti Slovenskej evanjelickej jednoty uplynie 6. mája 2016 desať rokov. Obnovou nadviazala na tradície svojej uznávanej a rešpektovanej predchodkyne. Slovenskú evanjelickú jednotu založil Pavol Balciar z Klenovca 24. októbra 1920 po svojom návrate z USA.
Slovenská evanjelická jednota po svojom vzniku vykonávala v ECAV na Slovensku záslužnú činnosť, a to až do roku 1950. Komunistickým režimom bola 30. septembra 1950 rozpustená a jej majetok bez náhrady zoštátnený. V čase zrušenia mala SEJ 58 408 členov, organizovaných v 590 miestnych odboroch v rámci celej cirkvi na Slovensku. Jej pôsobenie bolo orientované na dobročinnosť, samaritánsku službu, podporu cirkevnej tlače a ďalšie. Z korunových príspevkov svojich členov vyplácala Slovenská evanjelická jednota viaceré druhy podpôr - sirotské, mrzačné, výbavné, populačné, starobné, posmrtné. Jej ústredie sídlilo od r. 1943 vo vlastnej budove vo Zvolene, v ktorej je dnes sídlo Biskupského úradu Západného dištriktu ECAV na Slovensku. Napriek zákazu činnosti doma SEJ úspešne pôsobila v zahraničí. V Kanade s veľkou pomocou emigrujúcich evanjelikov zo Slovenska pokračovala v svojej činnosti až do roku 1990.

U nás sa napriek viacerým pokusom po Novembri 1989 dlho nedarilo činnosť SEJ obnoviť. K zmene došlo až v roku 2004, a to po schválení zámeru obnovy činnosti SEJ Synodou ECAV. Skupina nadšencov organizačne i obsahovo pripravila pre obnovu činnosti SEJ náležité podmienky a obnovená SEJ oficiálne začala svoju činnosť 6. mája 2006. Valné zhromaždenie SEJ schválilo stanovy a poverilo zvolené predsedníctvo v zložení, E. Bombová, Ľ Harakalová, A. Vitteková, P. Hríb, P. Králik, D. Fazekaš a J. Holčík zaregistrovať SEJ na MV SR a obnoviť tak po nedobrovoľnej 56-ročnej prestávke jej činnosť.

Napriek viacerým prekážkam v našej cirkvi, Slovenská evanjelická jednota ako občianske združenie plní svoje poslanie. Cieľom SEJ je združovať evanjelicko-kresťanskú verejnosť a všetkých, ktorí sympatizujú s evanjelickou cirkvou a reformačnými myšlienkami do jednotnej platformy: so zámerom komunikácie a prezentácie v otázkach viery, kresťanstva a výziev dneška v rovinách spoločenského, kultúrneho, ekonomického a politického život a to rôznymi formami, ako aj zviditeľňovať míľniky histórie Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku, ako i jej významné osobnosti, napomáhať vnútromisijnej činnosti a spolupracovať so spektrom občianskych združení a iných zoskupení v rámci ECAV na Slovensku i v zahraničí. V súčasnosti má SEJ, o. z., vyše 200 členov v dvoch odboroch. Veľmi aktívny je odbor SEJ v Lučenci. Ďalší je v Kanade a tvoria ho evanjelici v Toronte.