Slobodní v Kristu

Pod týmto heslom sa bude konať v dňoch 4. až 6. júla 2014 vo Vroclave (Wrocław) v poradí IX. stretnutie kresťanov. Rozhodol o tom medzinárodný prípravný výbor, ktorý sa po prvýkrát k tomuto podujatiu zišiel v dňoch 17. a 18. apríla 2012 vo Vroclave.
Zástupcovia evanjelických a reformovaných cirkví zo Saska, Branderburska, Bavorska, Poľska, Českej republiky, Maďarska a Slovenska prezreli miesta, kde sa o 2 roky stretnú na medzinárodnom podujatí kresťania nielen z týchto krajín, ale prizvaní budú aj naši bratia a sestry vo viere z Ukrajiny, pobalských republík a Ruska.

Pre stretnutie bol vybraný biblický text z Listu apoštola Pavla Galatským 5, 1:
„Kristus nás oslobodil k slobode. Stojte teda a nedajte sa zapriahnuť zase do jarma otroctva!“

V roku 2014 si budeme v našich krajinách pripomínať štvrťstoročné výročie pádu železnej opony a téma 25 rokov slobodnej Európy bude rezonovať počas celého podujatia. Organizátori očakávajú okolo 5000 účastníkov a medzinárodný prípravný výbor, ale najmä domáca Evanjelická cirkev a. v. v Poľsku bude počas nasledujúcich dvoch rokov riešiť programové, organizačné a finančné zabezpečenie celého podujatia.

Hlavné podujatia sa budú konať v nedávno rekonštruovanej Hale storočia, postavenej ešte pred prvou svetovou vojnou, ale zásadne rekonštruovanej práve v týchto rokoch. Samotná budova je pozoruhodným architektonickým dielom zapísaným do svetového dedičstva UNESCO a svojou majestátnosťou ohúri určite každého účastníka. Za pozornosť však stojí aj architektúra starého mesta Vroclav, do panorámy ktorého určite patria aj kresťanské chrámy Božie. Noc otvorených kostolov bude preto príťažlivým pozvaním k modlitbám, kultúrnym podujatiam, hudbe a spevu.

Malú časť z tohto bohatstva mesta Vroclav sme mali možnosť absorbovať už pri ranných pobožnostiach, keď naši hostitelia nám sprístupnili svoj Kościół ewangelicki Opatrzności Bożej a Kościół ewangelicki św. Krzysztofa.