Slávnosť v Malej Čalomiji

Cirkevný zbor v Malej Čalomiji 11. novembra 2011, t. j. v Predposlednú nedeľu cirkevného roka, prežíval radostnú slávnosť. Mal na to viac dôvodov: 125 výročie posvätenia nového chrámu Božieho, posviacka obnoveného chrámu a návšteva gen. biskupa M. Klátika.
Pri tejto slávnostnej príležitosti zavítal medzi nás aj brat senior NOS J. Ďuriš, sestry farárky Z. Slížiková a E. Hlačoková, rodáčky z nášho cirkevného zboru, brat farár J. Klátik s manželkou a brat farár J. Ďurov.

Vzácnych hostí privítali konfirmandi a zborový dozorca M. Hlačok. Úvodnou liturgiou poslúžila domáca farárka M. Pohanková, sestry E. Hlačoková, Z. Slížiková a brat farár J. Ďurov.

Posviacku opraveného chrámu vykonal brat senior J. Ďuriš, ktorý vyjadril potešenie nad tým, že počtom duší malý cirkevný zbor opravil chrám a zároveň stavia aj novú faru.

Vzácna bola zvesť slova Božieho, ktorú zvestoval brat generálny biskup, ktorý nás povzbudzoval, posilňoval k ďalšej práci, k vernosti svojmu cirkevnému zboru a našej drahej cirkvi: „Evanjelický kresťan musí zosilnieť na vnútornom človeku, aby sa neuspokojil s tým, že on ide na služby Božie, on slúži Hospodinovi, ale „jeho dom“ nie. Je našou povinnosťou vytrvale sa modliť za to, aby Kristus prebýval v srdciach všetkých, ktorí sú naši, či bývajú s nami, alebo sa rozleteli z rodného hniezda. Musí nám záležať − a ja verím, že nám aj záleží − na tom, aby naše chrámy boli obnovené nielen navonok, ale aby boli obnovené aj naše srdcia tak, aby v nich prebýval Pán Ježiš Kristus.“

V rámci služieb Božích vystúpil aj domáci spevokol a odznela príležitostná báseň. Domáca farárka M. Pohanková hovorila o pohnutej histórii tohto 317 rokov trvajúceho cirkevného zboru, spomenula, že súčasný chrám je už tretí v jeho dejinách. Poďakovala vedeniu za obetavosť, ochotu, snahu, mať dôstojný chrám Boží, kde sa veriaci ľud aj dnes horlivo stará o jeho rozkvet a schádza sa k oslave Pána Boha.

Po záverečnej liturgii mohutne znela z úst prítomných naša hymna Hrad prepevný. A my veríme, že tým hradom prepevným je a zostane pre každého Pán Boh náš.