Seminár k službám Božím v RTVS

Na GBÚ v Bratislave sa 17. januára 2013 konal každoročne organizovaný pracovný seminár pre duchovných z cirkevných zborov, odkiaľ sa v roku 2013 budú vysielať rozhlasové alebo televízne služby Božie.
Tajomníčka pre mediálnu komunikáciu Edita Škodová privítala na seminári aj generálneho biskupa a generálneho dozorcu, ktorí sa prítomným krátko prihovorili. Brat generálny biskup povedal, že si váži účasť duchovných na seminári, cieľom ktorého nie je nejaké mentorovanie, ale snaha pomôcť pri príprave dôstojného priebehu vysielania zo služieb Božích v médiách. Zdôraznil misijný význam takýchto prenosov a poďakoval vedeniu Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), že nám ich umožňuje vysielať. „Vidno, ako sa Pán Boh stará o svoju cirkev − v minulosti nebolo možné šíriť evanjelium cez médiá. Preto Mu musíme byť naozaj vďační,“ doplnil brat generálny dozorca.

S prvou prednáškou vystúpil prodekan EBF UK Milan Jurík, ktorý celý rok sledoval prenosy zo služieb Božích v médiách. Na základe ich podrobného zhodnotenia poukázal na chyby, ktorých by sme sa mali v tomto roku vyvarovať. Praktickými radami pre kantorov, liturgov a spevokoly ho doplnila Katarína Juríková, predsedníčka výboru pre cirkevnú hudbu a hymnológiu.

Potom sa slova ujal Pavel Gabriš zo Slovenského rozhlasu a po ňom Miloslav Gdovin, ktorí našim duchovným priblížili špecifiká rozhlasového a televízneho vysielania služieb Božích a odpovedali na ich početné otázky. Informácie za GBÚ ešte doplnila sestra farárka Oľga Klátiková a za STV vedúca oddelenia náboženského vysielania Bernadeta Tokárová.

Veríme, že mediálne prenosy zo služieb Božích poslúžia veriacim, ktorí nemôžu ísť do chrámu Božieho zo zdravotných či pracovných dôvodov, no snáď oslovia aj vlažných či váhajúcich a ukážu im cestu k Bohu.