Seminár k službám Božím v médiách 2014

Na odbornom seminári k prenosom z evanjelických služieb Božích, ktoré budú odvysielané v roku 2014 vo verejnoprávnom RTVS − Slovenskej televízii a Slovenskom rozhlase, sa 22. januára 2014 zúčastnili bratia farári a sestry farárky z vybraných cirkevných zborov z celého Slovenska.
Seminár sa tradične konal na Generálnom biskupskom úrade v Bratislave. Po úvodnej pobožnosti, ktorú mala sestra konseniorka Andrea Lukačovská, účastníkov seminára privítala tajomníčka pre mediálnu komunikáciu Edita Škodová.

Brat generálny biskup Miloš Klátik poďakoval prítomným za účasť na tomto dôležitom seminári a vyslovil vďaku verejnoprávnym médiám, že nám bezplatne dávajú priestor vo svojom vysielaní, a tak máme možnosť zviditeľňovať sa na verejnosti a sprostredkovať Božie slovo aj tým našim spoluobčanom, ktorí sa nemôžu zúčastniť na službách Božích v chráme Božom. Upozornil na dôležitosť dôkladnej prípravy na vysielanie a na dodržiavanie Agendy pri príprave poriadku služieb Božích.

Prodekan EBF UK Milan Jurík zhodnotil prenosy zo služieb Božích v minulom roku (bolo to 8 priamych prenosov v STV, 15 prenosov v SRo a 2 priame prenosy v súkromnej televízii TA3). Na základe svojich pozorovaní upozornil, na čo treba klásť osobitný dôraz, aby sa vysielanie z evanjelických služieb Božích skvalitnilo. Nasledovali prednášky redaktorov z RTVS − Slovenského rozhlasu Dagmar Mozolovej a Pavla Gabriša, ako aj dramaturga z RTVS − Slovenskej televízie Miloslava Gdovina, ktorí poskytli podrobné informácie k príprave na mediálne prenosy zo služieb Božích. Praktickými poznámkami ich doplnila sestra farárka Oľga Klátiková. Rady k hudobnej stránke služieb Božích poskytla predsedníčka Výboru cirkevnej hudby a hymnológie ECAV na Slovensku Katarína Juríková a cennými odporúčaniami konkrétne pre organový sprievod ju na základe sledovania našich služieb Božích v médiách a svojej dlhoročnej praxe kantor z CZ ECAV Bratislava-Petržalka Miloš Matejka. Jednotlivé informačné materiály dostali účastníci aj v písomnej podobe.

Na záver sa pomodlil brat farár Radoslav Grega a brat generálny biskup dal prítomným Áronovské požehnanie.