Seminár k prenosom zo služieb Božích

Aj v tomto roku na Generálnom biskupskom úrade v Bratislave konal odborný seminár k rozhlasovým a televíznym prenosom z evanjelických služieb Božích, ktoré budú v roku 2012 odvysielané z našich cirkevných zborov.
Na seminári 8. februára 2012 sa zúčastnili bratia farári a sestry farárky z takmer všetkých cirkevných zborov, odkiaľ v tomto roku Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) odvysiela evanjelické služby Božie. Stretnutie sa začalo krátkou pobožnosťou, ktorú mal brat farár Ján Rajtók. V duchovnom príhovore vyzdvihol okrem iného aj význam vysielania služieb Božích v médiách, lebo ponúkajú zvesť slova Božieho veriacim, ktorí nemôžu prísť do chrámu Božieho, ale zároveň pozývajú k Pánovi Ježišovi Kristovi aj náhodných poslucháčov či divákov.

Brat generálny biskup Miloš Klátik v úvodnom slove zdôraznil potrebu veľmi detailnej prípravy na služby Božie v médiách, aby dobre reprezentovali príslušný cirkevný zbor aj celú našu cirkev. Poďakoval prítomným zástupcom verejnoprávnych médií, že v nich môže zaznievať Božie slovo, a v tejto súvislosti pripomenul, že inde – napr. v susednom Rakúsku – si za takýto prenos cirkev musí zaplatiť.

Prenosy zo služieb Božích v minulom roku podrobne zhodnotil brat prodekan EBF UK Milan Jurík. Upozornil na chyby, ktoré sa v roku 2011 vyskytli, a pochválil to, čo bolo kvalitné. Z jeho prednášky si poslucháči mohli vziať mnohé ponaučenia, ktoré im iste dobre poslúžia pri príprave.

Redaktor náboženského vysielania Slovenského rozhlasu Pavel Gabriš na základe svojich mnohoročných skúseností poslúžil radami, čo na čo všetko treba myslieť pri príprave na vysielanie služieb Božích v Slovenskom rozhlase. Zároveň informoval aj o zmenách vo vysielacej štruktúre RTVS - Slovenského rozhlasu od 6. 2. 2012.

Poznámkami k hudobnej stránke služieb Božích – k príprave liturga, kantora, zboru i spevokolu − doplnila svojich predrečníkov predsedníčka Výboru cirkevnej hudby a hymnológie ECAV Eva Kolesárová.

Špecifikám vysielania prenosov zo služieb Božích v Slovenskej televízii sa venoval dramaturg STV Miloslav Gdovin a niekoľko informácií doplnila vedúca redakcie duchovného života Bernadeta Tokárová.

Seminár viedla tajomníčka pre mediálnu komunikáciu Edita Škodová a zúčastnil sa na ňom aj dištriktuálny biskup ZD Milan Krivda; dištriktuálny biskup VD Slavomír Sabol sa nemohol zúčastniť pre chorobu.

Na záver seminára sa pomodlil senior TUS Jozef Havrila a požehnanie všetkým dal generálny biskup Miloš Klátik.