Rozlúčka s bratom farárom Mgr. Jánom Sotákom

Dňa 28. januára 2014 sme sa v Ev. a. v. chráme Božom v Hrochoti so smútkom, ale i v nádeji vzkriesenia rozlúčili s bratom farárom v. v. Mgr. Jánom Sotákom, ktorého Pán Boh odvolal z tohto časného života 26. 1. 2014 vo veku 75 rokov.
Na pohrebnej rozlúčke zvesťou slova Božieho poslúžil a Božím slovom potešoval dôstojný brat biskup ZD ECAV na Slovensku Milan Krivda na základe textu F 1, 21: „Lebo mne žiť je: Kristus, a umrieť: zisk.“ Pozemskú púť zosnulého brata farára v životopise priblížil a v odobierke sa s ním rozlúčil brat farár v. v. Ján Kecer.

Pozostalej rodine ako i celému smútočnému zhromaždeniu sa prihovorili bratia farári a sestra farárka z cirkevných zborov, kde zosnulý brat farár Ján Soták pôsobil: Hrochoť, Marhaň, Kremnica. Za Zvolenský seniorát sa prihovoril vznešený brat seniorálny dozorca Zvolenského seniorátu PaedDr. Slavomír Hanuska.

S bratom farárom sa prišli rozlúčiť mnohí bratia farári a sestry farárky, ako i bratia a sestry z cirkevných zborov, kde pôsobil, a z cirkevných zborov Zvolenského seniorátu.

Mgr. Ján Soták, evanjelický a. v. farár, sa narodil 1. 2. 1938 v Abrahámovciach ako piate z desiatich detí rodičom Jánovi Sotákovi a Márii, rod. Ferenčíkovej. Po absolvovaní základnej a strednej všeobecno-vzdelávacej školy nastúpil na teologické štúdiá v Modre, ktoré absolvoval v rokoch 1955 − 1959. V poslednom roku štúdia osirel, keď mu zomrela mama a krátko na to aj otec. Kaplánsku službu absolvoval v cirkevných zboroch Krajné, Pozdišovce, Poprad a Ružomberok. Potom pôsobil 27 rokov ako zborový farár v cirkevnom zbore Marhaň. Počas tohto pôsobenia na prelome rokov 1968 a 1969 pôsobil pol roka ako evanjelický farár medzi Slovákmi v Detroite. V rokoch 1992 − 2003 bol zborovým farárom v cirkevnom zbore Hrochot', odkiaľ odišiel do dôchodku. Ako dôchodca pôsobil päť rokov na Evanjelickom gymnáziu v Banskej Bystrici ako spirituál. Posledných päť rokov bol námestným farárom v Cirkevnom zbore ECAV Kremnica.

Počas základnej vojenskej služby v Michalovciach spoznal svoju manželku Annu, rod. Kolesárovú, s ktorou uzavrel manželstvo 20. 1. 1962. Toto manželstvo bolo požehnaná dvoma synmi − Petrom a Michalom. Od 35. roku života ho trápili viaceré vážne choroby, ktoré v tichosti a pokore a s podporou manželky a rodiny prijímal a postupne prekonával. V poslednom období ho ťažko zasiahla smrť najstaršieho a najmladšieho brata a krátko po ukončení aktívnej kňazskej služby v auguste minulého roku aj nález zákernej choroby.

Aj keď veľmi túžil prežiť jeseň života v kruhu svojej rodiny a tešiť sa z vnučiek a vnuka a aj keď sa veľmi snažil vybojovať zápas s chorobou, ktorá ho navštívila, nakoniec v nedeľu 26. 1. 2014 v ranných hodinách dokonal svoj život v kruhu svojej rodiny v hospici, v Dome Božieho milosrdenstva v Banskej Bystrici.

Prežil tak 75 rokov, 11 mesiacov a 25 dní pozemského života, za ktorý Pánu Bohu ďakujeme aj teraz, keď sa s ním lúčime.