Rozlúčili sme sa s emeritným biskupom ThDr. Jánom Antalom

V Ev. kostole v Rastislaviciach sa 8. 6. 2010 konala pohrebná rozlúčka so zosnulým emeritným biskupom J. Antalom. Pohrebnú kázeň mal biskup ZD M. Krivda, odobierku brat senior DNS I. Eľko. Za ECAV sa s emer. biskupom J. Antalom rozlúčil brat generálny dozorca P. Delinga a mŕtve telo nad hrobom prežehnal generálny biskup M. Klátik.
Emeritný biskup Západného dištriktu Ján Antal zomrel 4. júna 2010; o dva týždne by sa bol dožil 84 rokov. ThDr. Ján Antal sa narodil 18. júna 1926 v Klenovci. Študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote a Tisovci. Evanjelickú bohosloveckú fakultu absolvoval v Bratislave a na univerzite v Lousanne vo Švajčiarsku. Pôsobil ako farár v Betliari a Rastislaviciach.

V období totality (v 60-tych rokoch) bol prenasledovaný, dva roky ho nespravodlivo väznili a potom musel roky pracovať vo výrobe. Do kňazskej služby sa opäť vrátil až v roku 1986.

V roku 1991 bol Ján Antal zvolený za biskupa Západného dištriktu ECAV a v tejto funkcii pôsobil do roku 1994. Pracoval aj ako šéfredaktor teologického časopisu Cirkevné listy a neskôr bol členom jeho redakčnej rady. Bol aj členom Vedeckej rady Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave a členom prekladateľskej komisie pripravujúcej ekumenický preklad Biblie.

V roku 2003 získal titul doktor teológie, keď zložil rigorózne skúšky z novozmluvnej teológie a predložil dizertačnú prácu na tému K problematike kresťanskej nádeje v Novej zmluve.

S úspechom sa venoval teologickej vede, prekladom a často publikoval v cirkevnej tlači.