Rokovanie u podpredsedu Národnej rady SR

Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Hrušovský 15. 10. 2010 prijal na pôde Národnej rady SR generálneho biskupa ECAV na Slovensku Miloša Klátika, ktorého sprevádzal riaditeľ Generálneho biskupského úradu Dušan Vagaský.
Predmetom tohto prvého oficiálneho rokovania boli etické otázky, ktoré sú predmetom spoločného záujmu, ako je ochrana života, ochrana inštitútu manželstva, problematika eutanázie a pod. Osobitne sa venovali problematike uplatňovania výhrad vo svedomí, kde brat generálny biskup vysvetlil stanovisko evanjelickej cirkvi a pozval pána podpredsedu na niektoré zasadnutie nášho vieroučného výboru, čo bolo so záujmom prijaté.

Okrem etických otázok sa na rokovací stôl dostali aj otázky reformy financovania cirkví a náboženských spoločností a všeobecne otázky vzťahu štátu a cirkvi. Pán podpredseda je za otvorený dialóg a je pripravený podporiť v parlamente aj otvorenie ďalších reštitúcií. V tejto súvislosti brat generálny biskup upozornil na sociálne postavenie duchovných všeobecne a evanjelických duchovných, ktorí žijú v manželstvách, zvlášť. Ich príjem v zmysle štátnej legislatívy nezabezpečí najzákladnejšie potreby rodiny.

Na rokovaní bola zo strany našej cirkvi vznesená aj otázka riešenia systematickej starostlivosti štátu o kultúrne pamiatky. Ako upozornil pán podpredseda, v súčasnosti je možné, aby cirkví na tento účel čerpali prostriedky z projektov EÚ, avšak aj tam je žiaduca spoluúčasť cirkvi vo výške 50 %, čo pre väčšinu cirkevných zborov je neriešiteľný problém.

Tak podpredseda parlamentu, ako aj generálny biskup vyjadrili záujem pokračovať v dialógu.