Rokovanie s predsedom vlády

18. februára 2010 sa na Úrade vlády SR v Bratislave uskutočnilo pracovné stretnutie predsedu vlády R. Fica s predstaviteľmi ECAV na Slovensku. Stretnutie sa uskutočnilo na základe ich dohovoru na prijatí predstaviteľov cirkví premiérom 25. 1. 2010.
Okrem pána predsedu vlády SR sa na stretnutí zúčastnili podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič, podpredseda vlády a minister školstva Ján Mikolaj a poslanec NR SR Vladimír Faič. Za ECAV na Slovensku boli prítomní členovia Predsedníctva ECAV na Slovensku generálny biskup Miloš Klátik a generálny dozorca Pavel Delinga, ako aj bratia dištriktuálni biskupi Milan Krivda a Slavomír Sabol a riaditeľ Generálneho biskupského úradu Dušan Vagaský.

Predstavitelia ECAV na Slovensku požiadali o možnosť vstupu do procesu pripomienkovania novelizácie zákona č. 448/2008 o sociálnych službách, ktorá je v druhom čítaní parlamentu. ECAV má záujem, aby cirkevné diakonické zariadenia mohli plne zabezpečovať svoje úlohy, a to rovnocenne s verejnými poskytovateľmi sociálnych služieb. Ďalej zo strany ECAV zaznela požiadavka zabezpečiť rovnocenné financovanie cirkevných školských zariadení, ako aj riešiť otázku návratu budovy prešovského kolégia do vlastníctva Východného dištriktu ECAV na Slovensku.

V súvislosti s cieľom udržiavania národnej identity Slovákov žijúcich v zahraničí predstavitelia ECAV požiadali vládu SR o pomoc pri zabezpečovaní cirkevnej tlače a literatúry pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Zároveň požiadali aj o podporu pri stavbe chrámov v Žiari nad Hronom a v Krpeľanoch, ako aj osláv Žilinskej synody 1610.

Následne predstavitelia ECAV informovali o aktivitách, ktoré ECAV na Slovensku vyvíja v oblasti misie medzi Rómami, a to v spolupráci s nemeckými evanjelickými cirkvami. Obe strany sa zhodli na prospešnosti vzájomnej koordinácie činnosti a na spolupráci pri uvedených aktivitách.

Na záver generálny biskup ECAV na Slovensku pozval členov vlády SR na oslavy 400. výročia Žilinskej synody, ktoré sa budú konať koncom júna 2010 v Žiline.