Rokovanie na MSVaR SR

Na Ministerstve sociálnych vecí a rodiny SR sa 10. mája 2011 stretli minister Jozef Mihál a generálny biskup Miloš Klátik v sprievode hlavnej ekonómky GBÚ Marty Stašiniakovej a zástupcu riaditeľa Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku Jána Gaspera.
Na rokovaní sa za ministerstvo zúčastnili generálna riaditeľka Sekcie sociálnej a rodinnej politiky Nadežda Šebová, riaditeľka Odboru sociálnych služieb Lýdia Brychtová a generálna riaditeľka kancelárie ministra Andrea Devánová.

Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku je druhou najväčšou registrovanou cirkvou. Jeden z prejavov praktickej stránky viery je poskytovanie starostlivosti a pomoci núdznym (sem zaraďujeme aj poskytovanie sociálnych služieb v zmysle platných zákonov) predovšetkým prostredníctvom Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku. Popri Evanjelickej diakonii, ktorá je druhým najväčším neverejným poskytovateľom sociálnych služieb, je to aj prostredníctvom zariadení patriacich do pôsobnosti jednotlivých cirkevných zborov ECAV.

Predmetom rokovania bola aktuálna nepriaznivá finančná situácia u neverejných poskytovateľov sociálnych služieb, medzi ktorých patria aj tzv. cirkevné zariadenia. Aktuálne platný zákon č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách nevytvoril len dve kategórie ich poskytovateľov, ale rozdelil aj ľudí odkázaných na pomoc (služby) do dvoch skupín. Rozdiel nie je v kvalite poskytovanej služby, ale vo výške príspevku na službu z verejných zdrojov, čo sa následne odzrkadlí aj vo výške úhrady od poberateľa služby. Situáciu zásadne nezmenila ani posledná novela č. 510/2010 Z. z. Ako príklad kritického stavu uviedol brat generálny biskup Miloš Klátik zariadenia Strediska evanjelickej diakonie v Košeci a Centrum sociálnych služieb pre starších občanov Samaritán v Galante.

Pán minister Jozef Mihál konštatoval, že si momentálnu situáciu uvedomuje a považuje ju za nespravodlivú. Nakoľko ide o zákon predchádzajúcej vlády, príprava nového zákona si vyžaduje určitý čas. Podľa jeho slov by nový zákon mal prísť do platnosti 1. júla 2012. Ten by mal poznať trojzdrojové financovanie služieb a v maximálnej miere odstrániť dnešný diskriminačný stav. Prvá zložka bude vychádzať zo stupňa odkázanosti, druhá zo štandardizovaného príspevku na prevádzku podľa typu služby a tretiu bude tvoriť platba od klienta. Do príchodu nového zákona sa bude ministerstvo snažiť vykryť chýbajúce zdroje prostredníctvom inštitútu „dofinancovania“ podľa možností rozpočtovej kapitoly ministerstva, resp. štátneho rozpočtu.

Na stretnutí odznela aj informácia, že Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku si tohto roku pripomína 20. výročie obnovenia činnosti a na pripravované slávnostné podujatie uskutočnené pri tejto príležitosti bude pozvaný aj pán minister.

Na záver stretnutia brat generálny biskup poďakoval za prijatie a skonštatoval, že v tejto práci chceme ako cirkev ďalej pokračovať, ale podmienky nám to musia dovoliť.