Rok Leonarda Stöckela v Bardejove

Slávnostné služby Božie v Ev. kostole v Bardejove v nedeľu 13. júna 2010 odštartovali hlavnú časť podujatí pripravených v rámci Roka Leonarda Stöckela za prítomnosti generálneho biskupa M. Klátika a biskupa VD S. Sabola.
„Poznať svoje korene, vedieť, prečo sme takí, akí sme, kto ovplyvnil formovanie života našich predkov? To sú otázky, ktorými sa v istých momentoch zaoberá snáď každý z nás. Je dobre, ak vieme, prečo dnes tak veríme a tak vyznávame, ako sa to učíme od malička. Pri koreňoch našej evanjelickej cirkvi v Uhorsku sa stretávame s menom Leonard Stöckel. Kto to bol, čo učil, čomu veril, čomu slúžil?“

Týmito slovami uviedol v nedeľu 13. júna 2010 zborový farár Ján Velebír hlavnú myšlienku slávnostných služieb Božích, ktoré sa konali pri príležitosti 450. výročia smrti bardejovského reformátora. Služby Božie odštartovali hlavnú časť podujatí pripravených v rámci Roku Leonarda Stöckela. V roku 2010 si naša cirkev pripomína hneď dve jeho výročia: 500 rokov od narodenia a 450 rokov od jeho úmrtia. Druhému zo spomínaných výročí bolo venované slávnostné bohoslužobné stretnutie.

V spolupráci s vedením cirkvi bol za slávnostného kazateľa pozvaný Dr. Christoph Münchow, vrchný krajinský cirkevný radca z Drážďan. V bardejovskom chráme opäť znela materinská reč reformátora, „Učiteľa Uhorska“. Zástupca biskupa Dr. Münchow z odkazu reformátora vyrozumel niekoľko dôležitých posolstiev: viera v Ježiša Krista nie je len vec pocitov, ale aj správneho porozumenia, teda učenia. Odtiaľ plynie Stöckelov veľký dôraz na správnu (pre neho to znamenalo kresťanskú a biblickú) pedagogickú činnosť v cirkvi a v obci. Stöckel ako Nemec prinášal svojim rodákom nové myšlienky zo sveta v reči ľudu, aby každý správne rozumel čomu má veriť a ako má žiť. Hosťujúci kazateľ v týchto súvislostiach vnímal výzvu: dnes je potrebné naučiť sa hovoriť evanjelium Ježiša Krista rečou súčasných ľudí. Potrebujeme sa naučiť hláskovať abecedu viery, tradičné vieroučné zásady tak, aby tomu rozumel dnešný človek. Ináč sa naše svedectvo minie účinkom. V tretej lekcii z učenia a svedectva L. Stöckela nemecký hosť vyzdvihol potrebu odovzdať Pánu Bohu celé srdce. Len ak budeme my kresťania žiť svoju vieru zo srdca, bude sa správne budovať cirkev.

V ďalšej časti programu domáci farár Ján Velebír pripomenul niekoľko historických údajov zo života bardejovského reformátora. Zhromaždenie potom pozdravil brat generálny biskup Miloš Klátik. Doplnil mozaiku poznatkov zo života L. Stöckela a pozval prítomných pokračovať v diele reformácie v duchu jeho odkazu. Prítomným sa prihovoril i senior ŠZS Ján Bakalár a domáci zborový dozorca Jaroslav Foľta.

Za zvukov hudby v podaní dychového kvinteta z Košíc sa slávnostné zhromaždenie v sprievode odobralo na Radničné námestie. Kroky účastníkov viedli ku škole, kde Stöckel 21 rokov vyučoval a potom k pamätnej tabuli na dome, kde býval. Tu po fanfáre zaznela pieseň spevokolu z cirkevného zboru Kežmarok, ktorý vystupoval aj v chráme. Na námestí sa k zhromaždeným pridal primátor mesta Bardejov MUDr. Boris Hanuščák. Báseň dlhoročného bardejovského farára Jána Mišáka v podaní jeho syna venovaná pamiatke reformátora vhodným spôsobom sústredila pozornosť prítomných na námestí. Duchovným príhovorom túto časť programu uviedol biskup VD Slavomír Sabol. Pozdrav pána primátora vyjadroval odhodlanie mesta kráčať po stopách odkazu minulosti vo vzájomnej spolupráci k prospechu cirkvi i mesta. Potom už prítomní umiestnili spomienkový veniec pod pamätnú tabuľu. Záver zhromaždenia na námestí pri speve hymny Hrad prepevný v sprievode dychového kvintetu bol dôstojným vyvrcholením slávnostného zhromaždenia.

Slávnostné služby Božie výrečným spôsobom ukázali, ako môžeme odkaz vzácnej minulosti správne interpretovať dnešku a nachádzať v ňom výzvy pre zajtrajšok. Ježiš Kristus je predsa ten istý včera, dnes i na veky.

V tomto duchu chceme vykonať aj ďalšie podujatia Roku Leonarda Stöckela: vedeckú konferenciu, študentskú konferenciu, slávnostné služby Božie na Pamiatku reformácie a viaceré ďalšie kultúrne, vzdelávacie a poznávacie aktivity. Na všetky tieto stretnutia srdečne pozývame všetkých, ktorí chcú žiť aktuálny a aktívny kresťanský život správne ukotvený na pevných reformačných biblických základoch.

Foto: Andrej Hankovský ml.