Reformačné služby Božie v Bardejove

Reformačné  služby  Božie  v Bardejove

V Evanjelickom kostole svätého Cyrila a Metoda v Bardejove sa 31. októbra 2010, v deň Pamiatky reformácie, konali slávnostné služby Božie, ktoré boli zároveň vyvrcholením celocirkevných osláv v rámci Roka Leonarda Stöckela.
Slávnosti sa začali v predvečer Pamiatky reformácie organovým koncertom Anny Predmerskej-Zúrikovej . Reformačné služby Božie boli venované aj 500. výročiu narodenia bardejovského rodáka Leonarda Stöckela, reformátora, pedagóga, teológa a humanistu. Konali sa za účasti Zboru biskupov ECAV na Slovensku a ďalších predstaviteľov našej cirkvi a verejného života. V priamom prenose ich odvysielala Slovenská televízia, ktorá po skončení prenosu uviedla premiéru prvého polohraného dokumentárneho filmu o histórii ECAV na Slovensku „Solo gratia“ – Jedine milosťou (pozri tu).

Prítomných v chráme Božom v Bardejove i televíznych divákov privítal domáci brat farár Ján Velebír. Podčiarkol, že je rád, že na službách Božích víta nielen všetkých troch biskupov evanjelickej cirkvi, generálneho dozorcu a dištriktuálneho dozorcu, ale aj päť predstaviteľov historickej Pentapolitany – farárov a farárky z Bardejova, Prešova, Košíc, zo Sabinova a z Levoče. (Príhovor)

Slávnostnou kázňou slova Božieho na text Iz 62, 6 – 8a. 10 – 12 poslúžil brat generálny biskup Miloš Klátik. Stručne načrtol históriu našej cirkvi a spojil ju so súčasnosťou, adresujúc do našich radov otázku: „Dovoľte mi apelovať na to, že aj otcovia a matky sú podobne strážcami nesmierne dôležitých spoločenstiev – rodín. Máme úlohu modliť sa za svoje rodiny, sme zodpovední za kresťanskú výchovu, za vernosť voči Pánu Bohu, za pokoj a lásku k deťom a detí k rodičom a starým rodičom. Ako túto úlohu plníme?“
V závere kázne brat generálny biskup povzbudil veriacich: „Na cirkev Pána Ježiša Krista sa vzťahujú záverečné slová zasľúbenia: Teba budú volať vyhľadávané, neopustené mesto. Preto nebuďme skeptickí, nedajme sa znechutiť ani ťažkosťami a problémami. Našou úlohou je, aby sme boli hotoví do bojov a zápasov v službe evanjelia, a tak aj v službe našim blížnym. Žime, konajme v istote toho, že Hospodin mocností je s nami!“ (Kázeň)

Sestra farárka Anna Velebírová po kázni prečítala Pastiersky list biskupov ECAV k Pamiatke reformácie, v ktorom bratia biskupi zdôrazňujú potrebu dbať na vieroučnú čistotu cirkvi a vyzývajú k svedomitej a statočnej práci pri budovaní cirkvi a k pozitívnemu vyznávaniu Pána Ježiša Krista. „Je potrebné a dôležité aj to, aby sme sa k našej ECAV na Slovensku s hrdosťou hlásili, a to aj v budúcoročnom sčítaní ľudu,“ hovorí sa okrem iného v pastierskom liste. Potom brat farár Ján Velebír predstavil osobnosť a dielo Leonarda Stöckela a Ján Mišák zarecitoval (báseň) o Leonardovi Stöckelovi, ktorú napísal špeciálne na túto príležitosť Ladislav Fričovský.

V rámci týchto slávnostných služieb Božích bola po prvý raz odovzdaná Cena Leonarda Stöckela, určená osobnostiam evanjelickej cirkvi – Predsedníctvo ECAV ju odovzdalo doc. Andrejovi Hajdukovi, doc. Jánovi Grešovi a prof. Jurajovi Bándymu, ktorý sa v mene ocenených poďakoval. Brat generálny dozorca Pavel Delinga oceneným bratom vo viere zablahoželal v mene Predsedníctva ECAV a oslovil aj chrámové zhromaždenie (viac pozri tu).

Brat zborový dozorca Jaroslav Foľta v mene cirkevného zboru poďakoval predstaviteľom cirkvi, farárom i ostatným veriacim za účasť na slávnostiach v Bardejove a členom cirkevného zboru za organizáciu podujatí v rámci Roka Leonarda Stöckela. „Leonard Stöckel celý svoj život venoval práci pre druhých a spoločnosť. Dnes sme tu my a naše generácie. Osloboďme sa teda od predpojatosti a malichernosti svojho života a našich vzťahov, otvorme svoje klietky a zahoďme okovy. Buďme slobodní a zodpovední v myslení a konaní vlastnom aj k tým druhým. A to, čo nám dnes najviac chýba – ochota poslúžiť druhým –, roznesme ulicami nášho mesta, regiónu i celej krajiny. Aby sme boli schopní pripodobniť sa tomu, čo Leonard Stöckel dokázal konať už pred stáročiami a v našich mysliach a srdciach nech znie jeho: „Slúžiť budem rodákom.“ – povedal v závere ako podnet pre nás všetkých. (Príhovor)

Po záverečnej liturgii, ktorú mali členovia Zboru biskupov ECAV, zaznela v preplnenom bardejovskom chráme evanjelická hymna Hrad prepevný. Prítomní sa však nerozišli, lebo nasledovala slávnosť položenia základného kameňa Múzea Leonarda Stöckela , zasadenie prvého stromu reformácie ), vernisáž výstavy sakrálnej architektúry ECAV a prezentácia knihy doc. Andreja Hajduka.