RADOSŤ V SLUŽBE PÁNOVEJ - na konferencii ordinovaných žien ECAV

V pondelok 22. augusta 2011 sa v Aule Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave uskutočnila konferencia ordinovaných žien Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku. Konferencia potvrdila, že ordinácia žien v našej cirkvi priniesla dobré ovocie.
Konferencia na tému RADOSŤ V SLUŽBE PÁNOVEJ (Mt 11, 29 – 30) bola venovaná 60. výročiu ordinácie prvej evanjelickej a. v. farárky na Slovensku Dariny Bancíkovej.

Po úvodnom slove sestry farárky Heleny Benkovej sa konala ranná pobožnosť. Nádherne zaznela ranná pieseň v podaní zboru vyše päťdesiatich evanjelických farárok z celého Slovenska. Duchovným príhovorom ich oslovil predseda Združenia evanjelických duchovných (ZED) brat Jaroslav Matys a na pôde EBF UK ich privítal brat dekan Ľubomír Batka.

Za Predsedníctvo ECAV na Slovensku sestry farárky pozdravil brat generálny dozorca ECAV na Slovensku Pavel Delinga. Ocenil úlohu žien v cirkvi a vyzdvihol skutočnosť, že práve naša cirkev dala iným príklad, keď sa rozhodla ordinovať za farárky ženy. Neodpustil si ani poznámku na margo nedávneho článku v SME: „Evanjelická cirkev sa nerozpadne, vytrvá, lebo to duchovné je v nás hlboko zakorenené a nevzdáme sa toho.“

Hlavný referát na tému Aspekty radosti v Písme svätom a v živote kresťana predniesla sestra farárka z Modry-Kráľovej − doc. ThDr. Sidonia Horňanová, PhD. Vyslovila vďaku Pánu Bohu za milosť, že umožnil pôsobenie v cirkvi žien – farárok, ktoré v mnohých cirkevných zboroch požehnane slúžia Pánovi a cirkvi. Pripomenula významný zástoj takých farárok, akými boli Darina Bancíková či Zlatica Oravcová, ktorej 20. výročie úmrtia sme si pripomenuli v júli t. r., a ďalšie.

S koreferátmi na tému služby ordinovaných farárok v cirkvi vystúpili evanjelické farárky Mgr. Oľga Klátiková, Mgr. Elena Ružeková a Mgr. Ľubica Sobanská. Každá hovorila o službe ordinovaných žien z iného aspektu – či už z pohľadu ordinovanej farárky, ktorá žije v manželstve s ordinovaným alebo s neordinovaným, či z pohľadu slobodnej farárky bez záväzkov. Konštatovali, že všetko má svoje výhody aj nevýhody, no v každom prípade je na prvom mieste potrebná radosť z práce pre nášho Pána, pre cirkevný zbor, pre cirkev.

Potom nasledovala spoveď a Večera Pánova, ktorú prislúžil brat generálny biskup M. Klátik. V duchovnom príhovore pred Večerou Pánovou okrem iného zdôraznil, že „Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku stojí na pevných základoch“. Povedal, že nemáme obavu, že by naša cirkev zanikla, aj keď to často zneužívajú médiá a ľudia, ktorí za tým stoja. „Prosme Ducha Svätého, aby sme dokázali rozlíšiť medzi dobrom a zlom, aby nám dal silu vzoprieť sa zlému,“ vyzval generálny biskup k modlitbám za našu cirkev. Na záver odovzdal sestrám farárkam pozdravy od bratov dištriktuálnych biskupov M. Krivdu a S. Sabola.

Konferencia pokračovala voľnou diskusiou, v ktorej sa sestry farárky navzájom posilnili k radostnej a vernej službe v ECAV na Slovensku a odovzdali si skúseností z praxe. Vystúpila i najstaršia žijúca ordinovaná farárka u nás – sestra farárka Zuzana Štanclová. Na záver si prítomné minútou ticha uctili pamiatku Dariny Bancíkovej a ostatných, ktoré ich predišli na ceste do večnosti.

V súčasnosti v ECAV na Slovensku požehnane pôsobí 158 farárok (z toho asi 20 pôsobí na evanjelických školách a na cirkevných úradoch) a 198 farárov.

Viac si prečítate v EPST č. 34/2011.