Primátor Bratislavy prijal zástupcov cirkví

V utorok 22. 12. 2015 v Primaciálnom paláci v Bratislave primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal spolu s riaditeľom Magistrátu hl. mesta SR Bratislavy Martinom Maruškom prijali predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností na Slovensku. Na stretnutí sa zúčastnil aj generálny biskup ECAV Miloš Klátik.
Ide o novú tradíciu spoločenských stretnutí, ktorú založil minulý rok Ivo Nesrovnal ako nový primátor hlavného mesta SR Bratislavy. Sviatočné stretnutie na konci kalendárneho roka s najvyššími predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností, ktoré pôsobia na Slovensku – so sídlom v Bratislave, je vhodnou príležitosťou na zosumarizovanie vzťahov hlavného mesta s cirkvami a náboženskými spoločnosťami v SR i na upevnenie ďalšej spolupráce. Na stretnutí primátor Nesrovnal vyjadril potešenie, že sa takéto stretnutie opätovne koná aj tento rok.

„Stretávame sa v predvianočnom čase, kedy sa všetci oveľa viac zaoberáme rodinnými a duchovnými hodnotami a niekedy hľadáme odpovede aj na neľahké otázky života. Rozhovor s predstaviteľmi cirkví je vzácnou príležitosťou pozrieť sa na svet a udalosti z iného rozmeru,“ povedal primátor Ivo Nesrovnal s tým, že cirkev je dôležitou súčasťou kultúrneho, spoločenského, ale aj politického života hlavného mesta. Na stretnutí sa hovorilo najmä o bilancovaní uplynulého roku. Primátor bilancoval rok 2015 najmä z pohľadu hlavných priorít mesta, ktorými bol projekt Nosného systému MHD do Petržalky, príprava parkovacej politiky, modernizácia el. trate na Hlavnú stanicu, vyriešenie situácie týkajúce sa chátrajúceho objektu PKO či konsolidácia mestských financií.

Primátor zároveň informoval zúčastnených o výzvach Bratislavy v roku 2016, pričom medzi najväčšie výzvy budúceho roku bude podľa neho patriť nepochybne najmä príprava mesta na predsedníctvo SR v Rade Európskej únie či zavedenie parkovacej politiky. Na stretnutí sa prítomní dohodli aj na spolupráci týkajúcej sa pomoci ľuďom bez domova.

Okrem generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Miloša Klátika pozvanie primátora prijali bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko, ktorý zastupoval arcibiskupa Mons. Stanislava Zvolenského, bratislavský eparcha gréckokatolíckej cirkvi vladyka Peter Rusnák a prvý rabín Židovskej náboženskej obce Bratislava Baruch Myers.

Zdroj: www.bratislava.sk