Prezident udelil vyznamenania 25 osobnostiam

Prezident SR Andrej Kiska pri príležitosti 25. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky udelil 1. januára 2018 štátne vyznamenania 25 osobnostiam. Na slávnostnom ceremoniáli v bratislavskej Redute sa zúčastnili aj generálny biskup Miloš Klátik a biskup ZD Milan Krivda.

„Vďaka 25 výnimočným osobnostiam môže byť výročie 25-ročnej existencie tohto slobodného demokratického Slovenska oslavou profesionality a nevšedného nadania, prehliadkou silných osobných príkladov a vzorov pre náš všetkých,“ uviedol prezident Andrej Kiska vo svojom príhovore na úvod ceremoniálu.

Prezident udelil opernej speváčke Gabriele Beňačkovej Rad Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry, divadelného umenia a o šírenie dobrého mena SR v zahraničí; fyzikovi Pavlovi Povincovi Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o hospodársky rozvoj a významné vedecké výsledky v oblasti jadrovej a environmentálnej fyziky; účastníkovi Slovenského národného povstania Ottovi Šimkovi, ktorého neskôr neustále kontrolovala ŠTB, udelil Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a ochranu ľudských práv a slobôd; českej speváčke a hovorkyni Charty 77 Marte Kubišovej Rad Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry a o všestranný rozvoj vzťahov medzi Českou republikou a Slovenskou republikou; prozaikovi Rudolfovi Slobodovi Pribinov kríž I. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR v oblasti literatúry a divadla. Vyznamenania udelil aj ďalším predstaviteľom umenia, vedy a spoločenského života.

Zdroj: internet

Edita Škodová, tajomníčka pre mediálnu komunikáciu, media(at)ecav.sk | 26.1.2018

späť na kategóriu


Grafické spracovanie:Ladislav Menyhart