Prezident SR prijal zástupcov cirkví

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič s manželkou Silviou Gašparovičovou prijali 13. januára 2014 vo Veľkej sále Prezidentského paláca v Bratislave zástupcov cirkví a náboženských spoločností SR na tradičnom novoročnom stretnutí.
Na stretnutí sa zúčastnili generálny biskup Miloš Klátik, generálny dozorca Imrich Lukáč a dištriktuálni biskupi Milan Krivda a Slavomír Sabol, arcibiskup Stanislav Zvolenský, metropolita Rastislav a predstavitelia ďalších cirkví a náboženských spoločností, minister kultúry SR Marek Maďarič, riaditeľ Cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR Ján Juran a ďalší hostia.

Pán prezident v príhovore spomenul svoje prvé novoročné stretnutie s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností v januári 2005 a vyslovil im vďaku za silu, ktorú mu dávali počas jeho pôsobenia vo funkcii prezidenta, i za nespočetné stretnutia, na ktorých sa venovali mnohým otázkam pri riešení potrieb obyvateľov Slovenskej republiky. Vyjadril radosť, že kresťanské tradície sú hlboko zakorenené v našej spoločnosti a že kresťanský hodnotový systém tvorí integrálnu súčasť slovenskej národnej identity. Ocenil nenahraditeľnú činnosť cirkví a náboženských obcí v oblasti výchovy, vzdelávania a sociálnej práce a vyslovil želanie, aby ľudia vnímali cirkvi a náboženské spoločnosti ako oporu a garanciu morálnych hodnôt a aby u duchovných nachádzali porozumenie a duchovnú podporu. „Nesieme spoločnú zodpovednosť za osud tejto krajiny a na základe toho musíme konať,“ povedal.

Generálny biskup ECAV na Slovensku a predseda Ekumenickej rady cirkví v SR Miloš Klátik v príhovore poďakoval pánu prezidentovi za záštitu pri Evanjelických cirkevných dňoch, počas ktorých sme si pripomenuli Žilinskú synodu 1610, nad oslavami na hrade Branč i v Brezovej pod Bradlom pri príležitosti 1150. výročia príchodu vierozvestcov Konštantína a Metoda. Z udalostí a osobností, na ktoré si cirkev chce nielen spomínať, ale aj sa poučiť v roku 2014, spomenul Spišskopodhradskú synodu 1614, Mateja Bela, M. R. Štefánika a Ľudovíta Štúra. Zdôraznil, že je veľmi dôležité, aby sa aj v našom bežnom, každodennom život prejavovala skutočnosť, že sme kresťania: „Prijať Božiu vôľu pre svoj každodenný život, rozhodovanie, prácu, službu, poslanie a podľa nej konať neznamená ľahký, bezstarostný a bezproblémový život. Prijať Božiu vôľu znamená aj disciplínu. Znamená, že to, čo má človek k dispozícii, využíva pre dobro i seba, i svojich blížnych, že spoznáva to, čo je škodlivé a deštruktívne, a dokáže sa toho vyvarovať – aj napriek rôznym tlakom okolia.“

Ďalej sa prihovorili bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie katolíckych biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský a predseda Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí Igor Rintel. Duchovný príhovor na text 1K 13 (Hymna lásky) a modlitbu za Slovensko na službách Božích v kaplnke Prezidentského paláca mal biskup Cirkvi československej husitskej Ján Hradil. Áronovské požehnania dal prítomným generálny biskup Miloš Klátik. Na službách Božích zazneli piesne z Evanjelického spevníka č. 76 a 69.