Prezident Kiska navštívil generálneho biskupa

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska sa 12. novembra 2015 na Generálnom biskupskom úrade v Bratislave stretol s Milošom Klátikom, generálnym biskupom Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku.
Pozdravil aj pracovníkov GBÚ a počas dvoch hodín návštevy hovorili o viacerých témach, najmä o úlohe ECAV v spoločnosti, starostlivosti o núdznych a chorých, ale i evanjelickom školstve. V rozhovore spomenuli aj tohtoročné oslavy 200. výročia Ľudovíta Štúra a blížiace sa 500. výročie Lutherovej reformácie, ktoré evanjelici oslávia v roku 2017. Dotkli sa aj finančnej odluky cirkvi od štátu a utečeneckej krízy v Európe.

Dôvodom návštevy hlavy štátu bola pracovná zaneprázdnenosť prezidenta Kisku, pre ktorú sa nemohol zúčastniť na niektorých podujatiach ECAV na Slovensku, kde ho pozvali jej predstavitelia. Predmetom rozhovoru boli úlohy evanjelickej cirkvi v spoločnosti, napríklad v oblasti diakonie a starostlivosti o ľudí na okraji spoločnosti, keďže k charitatívnej činnosti má Andrej Kiska blízko a je zakladateľom charity Dobrý anjel.

Zaujímal sa i o evanjelické školstvo, ktoré prezident vníma ako prioritu, pretože budúcnosť krajiny záleží od školstva. Generálny biskup ho preto oboznámil so vznikom prvej evanjelickej materskej školy v Bratislave-Petržalke, ktorá sa stále rozširuje a je o ňu veľký záujem. Predstavil však aj ďalšie evanjelické materské a základné školy a gymnáziá, ktoré pôsobia v Bratislave, Tisovci, Martine, Prešove, Košiciach a ďalších mestách. Upozornil i na špeciálnu internátnu školu pre hluchoslepé deti v Červenici, ktorú má ECAV na východnom Slovensku. V rozhovore prezident prejavil záujem navštíviť špeciálnu školu, aby povzbudil rodiny postihnutých deti, ale aj pracovníkov pri ich náročnej práci, a zároveň finančne podporil tento projekt.

Kiska v rozhovore uviedol, že si váži aj evanjelické osobnosti, ktoré dali štátu a spoločnosti veľa, predovšetkým Ľudovít Štúr – symbol národnej súdržnosti, na ktorého si pri 200. výročí narodenia v októbri v Uhrovci právom spomínal celý národ. Nezabudol však pripomenúť aj ďalšie evanjelické osobnosti, ako boli Hurban a Hodža.

Generálny biskup Klátik Kisku informoval aj o 500. výročí reformácie, ktorú si evanjelici pripomenú v roku 2017, a o význame Martina Luthera, ktorého myšlienky ovplyvnili celú Európu. Bola to práve ECAV, ktorá mala podiel na tvorbe kultúrneho dedičstva SR, keďže evanjelické osobnosti sa svojou činnosťou podieľali aj na spoločenskom a kultúrnom živote. Prezidenta oboznámil i s programom V. evanjelických cirkevných dní, ktoré sa uskutočnia v lete budúceho roka (6. – 8. júla 2016) v Békešskej Čabe, a X. stretnutia kresťanov strednej a východnej Európy (7. – 10. júla 2016) v Budapešti. Hlava štátu zároveň prisľúbila účasť na oslavách 500. výročia reformácie v roku 2017 v Bratislave a iných pripravovaných podujatiach.

Prezident hovoril aj o odluke cirkvi od štátu, ktorá si vyžaduje hlbokú diskusiu, ktorá by umožnila nájsť ten správny model. Vyjadril sa i k utečeneckej krízy, vyžadujúcej zo strany Slovenska skutočné a veľké srdce a charakter, ľudský súcit, lásku a odpúšťanie.

Generálny biskup daroval na záver návštevy prezidentovi Andrejovi Kiskovi niektoré publikácie evanjelického vydavateľstva Tranoscius, a. s., v Liptovskom Mikuláši, ktorých je editorom – zborník o 400. výročí Spišskopodhradskej synody, zborník z vedecko-historickej konferencie ECAV na Slovensku Ľudovít Štúr a jeho doba. Prínos pre cirkev a národ či knihu Hrad prepevný, ktorá obsahuje zamyslenia duchovných na každý deň blížiaceho sa nového cirkevného roku 2015 – 2016.

Foto: Edita Škodová