Prešovská univerzita udelila plaketu biskupovi S. Sabolovi

25. 9. 2012 pri príležitosti otvorenia akad. roka 2012/13 na Prešovskej univerzite a 15. výročí jej založenia boli v Divadle J. Záborského v Prešove udelené pamätné plakety emeritným rektorom a súčasným reprezentantom významných inštitúcií a partnerských organizácií.
Podľa slov prorektora pre vzdelávanie Milana Portíka boli plakety udelené „vzácnym ľuďom a inštitúciám, ktorí sa podieľajú na budovaní univerzity, sú jej žičliví a majú záujem o jej rozvoj“. Medzi viacerými ocenenými bol aj Slavomír Sabol, biskup Východného dištriktu ECAV. Plaketu si prevzali i ďalší traja cirkevní predstavitelia – Milan Chautur, košický eparcha; Stanislav Stolárik, pomocný biskup Košickej arcidiecézy rímskokatolíckej cirkvi a Prešovská pravoslávna eparchia v zastúpení Michala Švajka. Prejav na otvorení akademického roka, ktoré sa konalo za účasti stoviek študentov, pedagógov, hostí, reprezentantov cirkví, akademických funkcionárov, zástupcov vysokých škôl domácich i zahraničných, predniesol súčasný rektor PU René Matlovič. Nazrel nielen do histórie, ale prezentoval aj dosiahnuté výsledky pedagógov a študentov univerzity v uplynulých rokoch. Libor Vozár, prezident Slovenskej rektorskej konferencie, okrem iného zdôraznil potrebu zachovania rovnováhy tým, že nebudeme klásť dôraz iba na ekonomicko-technické odbory, ale aj na humanitne zamerané vzdelávanie.

Súčasťou programu bolo odovzdávanie cien rektora PU za rok 2011 vybraným pedagógom a študentom. V odbore humanitné vedy a teológia bol ocenený Ján Šafín (Pravoslávna bohoslovecká fakulta) za odbornú publikáciu Počiatky Byzancie, Konštantín Veľký a antické dedičstvo a František Čitbaj (Gréckokatolícka teologická fakulta) za slovenský preklad Kódexu kánonov východných cirkví. Za študentov okrem iných cenu prijal aj Michal Dvořáček za prácu o asketickom rozmere života pravoslávneho kresťana. V závere programu vystúpilo niekoľko umeleckých speváckych súborov, ktoré pôsobia pri PU.

Slávnosť bola iba jedným z vrcholných podujatí, ktorými si univerzita v tomto roku pripomenula 15 rokov svojej existencie. Ich vyvrcholením bude medzinárodná vedecká konferencia „Univerzita v kontexte zmien“ (28. – 30. november). Oslavy uzavrie decembrový Adventný koncert.

Hoci bola Prešovská univerzita oficiálne založená v roku 1997, päť jej fakúlt sa môže pochváliť viac ako polstoročnou históriou – medzi nimi aj gréckokatolícka a pravoslávna fakulta. Pri PU, ktorá patrí v súčasnosti medzi päť najlepších univerzít na Slovensku, pôsobí Univerzitné pastoračné centrum (RKC). Prorektor pre vzdelávanie Milan Portík, ktorý slávnosť otvorenia akademického roka viedol, je zároveň členom Kolégia evanjelickej inteligencie VS.