Predstavitelia evanjelických cirkví u prezidenta SR

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič 12. septembra 2013 prijal v Prezidentskom paláci v Bratislave predstaviteľov evanjelických cirkví zo zahraničia. Delegáciu viedli generálny biskup Miloš Klátik a generálny dozorca Imrich Lukáč.
Pán prezident vyjadril potešenie, že sa môže stretnúť s predstaviteľmi evanjelických cirkví augsburského vyznania zo zahraničia práve v roku 20. výročia vzniku Slovenskej republiky a 1150. výročia príchodu Konštantína a Metoda na naše územie. Povedal, že si cení duchovné a kultúrne dedičstvo solúnskych bratov a ich odkaz je v súčasnom zložitom období hospodárskej a morálno-etickej krízy veľkou inšpiráciou pre súčasnosť aj budúcnosť. Zároveň vyzdvihol zásluhy evanjelickej cirkvi na vzdelávaní ľudí v minulosti aj súčasnosti.

Brat generálny biskup predstavil pánu prezidentovi významných hostí zo Spojených evanjelických cirkví Nemecka (VELKD), ako aj z Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Slovinsku a Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Rakúsku, ktorí sa potom aktívne zapojili do rozhovoru s pánom prezidentom. Ivan Gašparovič ocenil dobrú spoluprácu s generálnym biskupom ECAV na Slovensku Milošom Klátikom a ECAV na Slovensku. Povedal, že štát by nemal s cirkvami bojovať a súťažiť, ale spolupracovať a mali by mať spoločný cieľ: šíriť pokoj a lásku v spoločnosti. Vyslovil sa za potrebu intenzívnejšieho dialógu medzi štátom a cirkvami a zdôraznil, že cirkvi by mali radikálnejšie prezentovať svoje názory na spoločenské problémy. Dodal, že súčasná materiálna doba si zvlášť vyžaduje duchovné hodnoty, ktoré šíri cirkev.

Na záver pán prezident zaželal predstaviteľom cirkví, aby pokračovali vo svojej práci tak, ako im to káže ich viera, v duchu vzájomného zbližovania a spolupráce, lebo naša spoločnosť to potrebuje.