Predsedníctvo ECAV rokovalo s biskupom ECRH B. Beričom

Na pozvanie biskupa Evanjelickej cirkvi v Chorvátskej republike (ECRH) Branka Beriča a predsedu Synody ECRH Pavla Kresiča navštívilo Predsedníctvo ECAV na Slovensku Chorvátsko a Evanjelický a. v. slovenský cirkevný zbor v Iloku.
Predmetom stretnutia bolo vyhodnotenie Partnerskej zmluvy o spolupráci s Evanjelickou cirkvou v Chorvátskej republike, uzatvorenej 24. 7. 2009. Keďže Dohoda o spolupráci pri zabezpečovaní podpory slovenských evanjelikov v Iloku, nadväzujúca na Partnerskú zmluvu, bola uzatvorená na obdobie šiestich rokov, ktoré sa v tomto roku končí, biskup Berič vyslovil poďakovanie za doterajšiu spoluprácu, a zároveň prejavil záujem predĺženie tejto dohody.

Brat biskup Berič pozval brata generálneho biskupa Miloša Klátika za slávnostného kazateľa na reformačné služby Božie, ktoré sa budú konať 31. 10. 2015 v Iloku. Informoval aj o príprave spevníka ECRH, do ktorého by chceli zaradiť aj piesne zo slovenského Evanjelického spevníka.

Predsedníctvo ECAV si prezrelo rozostavanú rekonštrukciu a prístavbu kostola v Iloku a odovzdalo cirkevnému zboru finančný dar 3174,16 €, na ktorý sa vyzbierali veriaci ECAV na Slovensku v rámci celocirkevnej ofery. V diskusii v veriacimi hovorili o aktivitách cirkevného zboru a so záujmom si pozreli prezentáciu, ktorú z činnosti tohto zboru v uplynulých rokoch pripravil brat farár Dušan Saják a sestra farárka Božena Sajáková.

Na pracovnom obede sa Predsedníctvo ECAV na Slovensku stretlo aj s primátorom Iloku Zvonkom Dragunom a s opátom Gvardiánom z Kláštora Ivana Kapistrána v Iloku, s ktorým naši farári v Iloku udržujú dobré ekumenické vzťahy. Podľa vyjadrenia všetkých prítomných sa pozícia slovenskej menšiny a evanjelického cirkevného zboru v meste značne posilnila, na čom majú zásluhu aj duchovní vyslaní našou cirkvou.

Generálny biskup Miloš Klátik pozval predstaviteľov ECRH na naše V. evanjelické cirkevné dni do Békešskej Čaby a generálny dozorca Imrich Lukáč tlmočil pozvanie cirkevného zboru v Opinej na prázdninový pobyt ich detí v diakonickom stredisku Svetlo v Červenici.

Riaditeľ GBÚ Dušan Vagaský informoval o pripravovaných V. ECD, ktoré sa budú konať 6. − 8. júla 2016 v Békešskej Čabe, kde počítame aj s aktívnou účasťou Ev. a. v. slovenského cirkevného zboru v Iloku.

Mesto Ilok má 6 900 obyvateľov, z toho skoro 1 000 je slovenskej národnosti – takmer výlučne evanjelického a. v. vierovyznania.