Predsedníctvo ECAV na návšteve v Báčskom Petrovci a Kulpíne

Návšteva sa uskutočnila na pozvanie biskupa Slovenskej evanjelickej a. v. cirkvi v Srbsku (SEAVC) Samuela Vrbovského. Predsedníctvo ECAV na Slovensku sa v rámci tejto pracovnej cesty zúčastnilo na kňazskej konferencii SEAVC v Báčskom Petrovci a na pôstnom večierku v Kulpíne.
Na kňazskej konferencii SEAVC v Báčskom Petrovci mal generálny biskup Miloš Klátik prednášku o Ľudovítovi Štúrovi. V diskusii potom členovia našej delegácie odpovedali aj na rôzne ďalšie otázky. Témou bola napríklad starostlivosť ECAV o duchovných na dôchodku, V. evanjelické cirkevné dni pripravované v Békešskej Čabe, motivácia duchovných, možnosti pozvania na teologické alebo pastorálne konferencie, ktoré naša cirkev organizuje, atď.

Pred kňazskou konferenciou brat generálny biskup prítomným bratom farárom, dozorcom a kurátorom v miestnom kostole prisluhoval sviatosť Večere Pánovej a mal aj spovedný príhovor.

Na pôstnom večierku v cirkevnom zbore v Kulpíne mal brat generálny biskup kázeň slova Božieho. Po ukončení večierne bol pri kostole zasadený strom reformácie. Brat farár Jaroslav Javorník predstavil cirkevný zbor a jeho aktivity najmä za posledné dva roky, odkedy tam pôsobí. Generálny dozorca Imrich Lukáč pozdravil prítomných veriacich a vyslovil im uznanie a poďakovanie za to, čo robia pre evanjelickú cirkev aj pre Slovákov v Kulpíne.

V nedeľu sa delegácia ECAV zo Slovenska zúčastnila na službách Božích v Evanjelickom a. v. chráme Božom v Báčskom Petrovci. Generálny biskup liturgoval spolu s biskupom Samuelom Vrbovským a miestnym zborovým farárom Vladislavom Ivičiakom a poslúžil aj kázňou slova Božieho.

Na stretnutí s biskupom Samuelom Vrbovským a tajomníčkou Evou Hlavatou v Novom Sade hovorili aj o zámere založiť Asociáciu slovenských evanjelických cirkví so sídlom v Novom Sade. Príprava by mala pokračovať tak, aby dohoda o založení ASEC mohla byť podpísaná spolu s ďalšími slovenskými cirkevnými organizačnými jednotkami evanjelikov v Európe v predvečer V. evanjelických cirkevných dní v Békešskej Čabe.

Veľmi zaujímavá bola aj diskusia s vedením cirkevného zboru v Báčskom Petrovci, týkajúca sa financovania cirkevného zboru. Keďže v Srbsku nikdy štát na cirkvi neprispieval, sú zvyknutí financovať si všetko sami. Slúžia na to napríklad výnosy z prenájmu poľnohospodárskej pôdy, ktorú vlastní cirkevný zbor a ktorú dávajú do prenájmu na päť rokov na základe licitácie. Tak sa pre cirkevný zbor dosiahne vždy najlepšia cena. Cirkevný príspevok (cirkevná daň) je zložený z viacerých zložiek. Veriaci platia cirkevnú daň na dušu/manželský pár/rok; ďalej sa platí daň z pozemkov, daň z domu a daň z príjmu z povolania. Mládež do 25 rokov daň neplatí, ľudia nad 80 rokov platia iba daň z domu. V jednotlivých zboroch je to však rozdielne − o systéme daní rozhoduje každý zbor sám.

Báčsky Petrovec má 6 500 obyvateľov, z toho 5 500 je evanjelikov, za ktorých cirkevný zbor platí tzv. synodálnu daň. Platiacich členov odhadujú na 1800 duší. Aj tu musia riešiť problém neplatičov. Ak niekto nemá zaplatené dane a požaduje cirkevný úkon (krst, sobáš, pohreb), musí si doplatiť daň za päť rokov dozadu.