Predseda parlamentu chce prevziať záštitu nad výročím evanjelického farára

Generálny biskup Miloš Klátik privítal 25. novembra na GBÚ predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho. Návšteva predsedu parlamentu sa uskutočnila v súvislosti s 200. výročím narodenia J. M. Hurbana, ktoré si pripomenieme v roku 2017. P. Pellegrini sa vyjadril aj k otázke finančnej odluky od štátu a k pôsobeniu cirkvi v spoločnosti.
V roku 2017 uplynie 200 rokov od narodenia jednej z najvýznamnejších osobností dejín slovenského národa Jozefa Miloslava Hurbana. Toto okrúhle výročie je príležitosťou na pripomenutie si jeho pozoruhodného života a diela nielen v ECAV na Slovensku, ale aj na regionálnej a celoslovenskej úrovni, predovšetkým na miestach, ktoré sa spájajú s jeho životom. Záštitu, organizačné a finančné zabezpečenie osláv v spolupráci s cirkvou by preto podľa Petra Pellegriniho mohlo vychádzať zo zámeru vlády Slovenskej republiky: „Veľmi by som si želal, aby tak, ako rok 2015 bol Rokom Ľudovíta Štúra, keď sme si pripomenuli 200. výročie jeho narodenia, aj rok 2017 bol vyhlásený za rok Jozefa Miloslava Hurbana, ktorého 200 rokov od narodenia si tiež pripomenieme. Pre mňa ako predsedu Národnej rady SR je to obzvlášť významné, pretože Hurban bol prvým predsedom Slovenskej národnej rady, a preto by sme si ho aj my chceli uctiť.“

Zdôraznil, že sa budú usilovať o to, aby sa centrálne oslavy konali v Hurbanovom rodisku v Beckove, kde mu plánujú spraviť aj pamätník. „Verím, že celý rok 2017 bude popretkávaný rôznymi spoločenskými udalosťami a budem sa tešiť, keď budeme môcť pri tejto príležitosti spolupracovať s ECAV na Slovensku,“ dodal Pellegrini. Zároveň generálnemu biskupovi prisľúbil, že v prípade opätovného zvolenia do funkcie sa zúčastní na slávnostných službách Božích v Hurbanovom rodisku v Beckove, ako aj v Hlbokom, kde sa v júli 1843 zišli Hurban, Štúr a Hodža a dohodli sa na uzákonení spisovnej slovenčiny. V súvislosti s oslavami navrhol prevziať záštitu nad niektorými podujatiami a vyjadril podporu myšlienke, že do projektu bude zapojená aj mládež. ECAV v zastúpení misijno-vzdelávacieho oddelenia GBÚ ECAV a v spolupráci s vydavateľstvom Tranoscius totiž plánuje vyhlásiť literárnu súťaž na tému J. M. Hurban a jeho prínos pre Slovensko a Slovákov.

Predseda NR SR odpovedal aj na otázku, aký model vzťahu cirkev a štát podporuje. „Určite dnes pre mňa osobne ani pre vládu nie je odluka cirkvi od štátu otvorenou ani aktuálnou témou. Skôr sme dnes na našom stretnutí hovorili o tom, že by cirkev a štát mali spolu vyvárať synergiu a partnerstvá. Musí ale platiť, že cirkev musí byť apolitická, aby nebola vťahovaná do politických bojov. Vtedy bude mať podporu aj štátu, aj verejnosti,“ povedal pre Evanjelický posol spod Tatier. Uviedol tiež, že štát má hľadať možnosti vzájomnej spolupráce. „Ako príklad uvediem sociálnu oblasť, keď štát možno nie je schopný pokryť všetky tieto oblasti, ktoré by mal, a preto v tomto vidím obrovský prínos aj ECAV na Slovensku, že vo svojich účelových zariadeniach vytvára priestor pre zdravotne postihnutých, trpiacich a seniorov.“ Zdôraznil, že si treba túto spoluprácu vážiť a rozmýšľať o ďalších projektoch, na ktorých by participoval či už štát spolu s cirkvou, alebo cirkev samostatne, lebo jeden nemôže robiť všetko. V tejto súvislosti povedal, že sa pripravuje reforma z dielne ministra Jána Richtera a systém podpory financovania starostlivosti o tých, ktorí sú odkázaní na pomoc. „Myslím, že kritériom asi nebude, komu zariadenie patrí, ale aký stupeň odkázanosti daný človek bude mať, a taký príspevok ten človek dostane. Ak bude v zariadení, ktoré si vyžaduje vyššiu úroveň financovania, buď si bude človek doplácať, alebo mu niekto pomôže, alebo bude v zariadení, kde mu bude ten príspevok dostačujúci. Buď v štátnom, alebo inom. Neviem, či je účelné rozdeľovať zariadenia podľa typu vlastníctva, ale skôr podľa stupňa jeho odkázanosti financovať seniora.“

Vyjadril sa aj k otázke pozície a pôsobenia cirkvi v spoločnosti, kde podľa neho má cirkev dôstojnú pozíciu a nemyslí si, že by malo dochádzať k výraznej zmene alebo posunu. „Cirkevní predstavitelia tých najdôležitejších cirkví na Slovensku sú rešpektované osobnosti spoločenského života, stretávajú sa s najvyššími predstaviteľmi štátnej moci, politických strán a ústavnými činiteľmi. Myslím si, že postavenie cirkví na Slovensku je štandardné a mohol by som ho povedať, že je dôstojné a akceptované.“ Pôsobenie cirkvi a duchovnú výchovu v spoločnosti, starostlivosť o mládež a jej vedenie k nejakým hodnotám vidí aj na mladých ľuďoch, ktorí navštevujú podujatia v cirkvi alebo sú priamo jej členmi: „Majú svoje hodnoty aj názor. Aj správanie voči svojim blížnym alebo okoliu je iné ako u tých, ktorí sú „ponechaní napospas ulici“, ak to tak môžem povedať. Určite tu cirkev zohráva úlohu aj v spoločenskej oblasti. Je to aj o ovplyvňovaní povedomia a výchove spoločnosti k nejakým hodnotám.“ Pre EPST odpovedal aj na otázku osobného vzťahu k Bohu: „Viera ako taká môže človeku pomôcť prežiť ťažké obdobia a hľadať oporu aj útechu – okrem tej, čo dostane od blížnych – aj inde. Myslím si, že niekedy sa zastaviť, porozmýšľať a k niekomu sa pomodliť je pre človeka prospešné.“

Generálny biskup na záver návštevy daroval predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu zborník z vedecko-historickej konferencie ECAV na Slovensku Ľudovít Štúr a jeho doba. Prínos pre cirkev a národ a knihu Hrad prepevný, ktorá obsahuje zamyslenia duchovných na každý deň nového cirkevného roku 2015 − 2016.