Prebratie úradu generálneho dozorcu ECAV

Služby Božie pri príležitosti blížiaceho sa sviatku Pamiatky reformácie a pri odovzdávaní a preberaní úradu generálneho dozorcu ECAV na Slovensku sa konali 29. októbra 2012 v modlitebni na GBÚ v Bratislave.
Brat generálny biskup Miloš Klátik v kázni na text Iz 62, 6 – 8a. 10 – 12 pripomenul blížiaci sa 31. október, keď si budeme s vďakou voči Pánu Bohu pripomínať reformáciu kresťanskej cirkvi: „Reformácia znamená obnovu cirkvi, ktorú síce vykonal človek, ale bol to človek, ktorý bol nástrojom v rukách Božích. Cez neho dielo obnovy konal sám Pán Boh.“ Pripomenul, že služba na poste generálneho dozorcu našej cirkvi je službou, ktorá nie je jednoduchá a ľahká, a pri príležitosti odovzdania úradu poďakoval bratovi generálnemu dozorcovi Ing. Pavlovi Delingovi, CSc., za jeho šesťročnú službu, výbornú a korektnú spoluprácu, za múdre a dobre mienené rady. Nastupujúcemu generálnemu dozorcovi MUDr. Imrichovi Lukáčovi, CSc., poprial „Božiu pomoc a požehnanie, múdrosť zhora, dobré zdravie, duchovné sily, pretože jednoznačne aj on patrí k tým, ktorí sú označení ako strážcovia Izraela, teda tí, ktorí majú zodpovednú a nie jednoduchú službu“.

Po službách Božích brat Pavel Delinga poďakoval bratovi generálnemu biskupovi, ako aj pracovníkom GBÚ za dobrú spoluprácu a vyslovil im uznanie za obetavú prácu pre našu cirkev. Generálny biskup potom predstavil novému generálnemu dozorcovi pracovníkov GBÚ a brat Imrich Lukáč sa im potom krátko prihovoril. Nasledovalo oficiálne odovzdanie a prevzatie úradu generálneho dozorcu za prítomnosti generálneho biskupa, riaditeľa GBÚ Dušana Vagaského a hlavnej ekonómky Marty Stašiniakovej.

Popoludní sa konala tlačová konferencia, na ktorej brat generálny biskup informoval prítomných novinárov o aktivitách ECAV v uplynulých mesiacoch a oboznámil ich aj s niektorými zámermi a plánmi do budúcnosti. Hovoril aj o zapojení ECAV do osláv 1150. výročia príchodu Konštantína – Cyrila a Metoda na naše územie v budúcom roku, o plánoch najmä v oblasti školstva a prezradil svoj zámer realizovať dávnejšiu myšlienku založenia Evanjelickej akadémie, ktorá by zabezpečovala vzdelávanie duchovných i neordinovaných členov cirkvi.

Potom sa brat generálny dozorca Imrich Lukáč predstavil novinárom ako neurochirurg, ale zároveň aktívny člen našej cirkvi pracujúci na viacerých postoch. Zdôraznil, že cirkev má významné miesto v tejto spoločnosti, lebo veriaci sú pre našu spoločnosť jednoznačným prínosom. Vyzdvihol význam najmä evanjelického školstva a sociálnych služieb a cieľ zvyšovať ich kvalitu. Povedal, že chce riešiť aj vzťahové otázky a preferovať čistotu vzťahov v cirkvi.