Pracovný seminár k prenosom v médiách

Pracovný seminár  k prenosom v médiách

Duchovní z cirkevných zborov, z ktorých budú služby Božie v roku 2017 vysielané v rozhlase alebo v televízii, sa na pozvanie generálneho biskupa Miloša Klátika zúčastnili 18. januára 2017 na pracovnom seminári na GBÚ v Bratislave.
Seminár sa začal pobožnosťou, na ktorej sa brat farár Dušan Vaňko zamýšľal nad textom „Čo vám hovorím potme, hovorte na svetle, a čo pošepky, rozhlasujte zo striech.“ (Mt 10, 27) a v súvislosti s ním aj nad úlohou médií v súčasnosti. V modlitbe vyslovil prosbu: „... Daj, aby Tvojím evanjeliom mohlo byť zasiahnutých čo najviac ľudí, pretože Ty si nás všetkých stvoril na Tvoj obraz a Ty chceš, aby všetci ľudia boli spasení a poznali pravdu. Ďakujeme Ti, že v dnešnej dobe máme možnosť šíriť evanjelium aj prostredníctvom médií ako je vysielanie služieb Božích cez rozhlasové a televízne vysielanie. Daj, aby aj tieto prostriedky priniesli svoje ovocie a požehnaj aj túto službu. aj na tému médií.“

Duchovných z celého Slovenska privítal generálny biskup Miloš Klátik a poďakoval im, že prišli aj napriek mrazivému počasiu. Vyzdvihol prínos mediálnych služieb Božích pre evanjelikov, ktorí nemôžu prísť do chrámu Božieho, ako aj misijné pôsobenie vysielania slova Božieho na širokú verejnosť.

Prodekan EBF UK Mgr. Milan Jurík, PhD., ktorý sledoval prenosy v minulom roku (8 v STV, 15 v SRo a 2 v TA3), podal ich celkové zhodnotenie, pričom sa zároveň usiloval poradiť, z čoho si treba vziať príklad či čomu sa snažiť vyhnúť. Osobitne vyzdvihol niektoré vydarené prenosy, viaceré spevokoly, hudobné skupiny či sólistov a ocenil prípady, keď boli naozaj organicky začlenené do poriadku služieb Božích. Kvitoval i to, že niektoré cirkevné zbory si pozvali aj profesionálov či skúsených kantorov. Ako negatívum uviedol absenciu evanjelickej poézie na službách Božích (iba v 2 prípadoch), pričom ako jeden aspekt podčiarkol aj potrebu pestovať cit pre krásne slovo medzi deťmi a mládežou.

Dlhoročný kantor Ing. Miloš Matejka, ktorý sledoval hudobnú stránku vysielaných služieb Božích, pridal svoje poznámky k vlaňajším prenosom, ako aj rady pre tých, ktorí sa budú na prezentovanie našej cirkvi prostredníctvom služieb Božích pripravovať v tomto roku. Požiadal bratov farárov, aby odovzdali svojim kantorom materiály, ktoré boli pre nich pripravené v tlačenej podobe, ako aj notové materiály, ktoré im môžu pomôcť pri ich službe.

Vedúca programov kultúrnej a náboženskej publicistiky v RTVS – Slovenskom rozhlase Mgr. Soňa Koželová uviedla, že sledovanosť rozhlasových služieb Božích dosahuje 200- až 300-tisíc v Rádiu Slovensko a 50- až 70-tisíc v Rádiu Regina. Vo svojom príspevku sa usilovala interaktívnym spôsobom priblížiť účastníkom seminára proces tvorby rozhlasového prenosu, jeho špecifiká, ako aj spôsoby zvládania stresu a pod.

Príklady z prípravy a vysielanie televíznych služieb Božích uviedol Mgr. Miloslav Gdovin, dramaturg redakcie duchovného slova RTVS – Slovenská televízia, a poskytol praktické rady (slovom aj v tlačenej podobe). Upozornil najmä na dostatočný časový predstih pri príprave prenosu a dobré zváženie toho, čo do prenosu zaradiť a čo radšej nie. Uviedol, že televízne služby sleduje 30- až 70-tisíc divákov, preto im treba venovať náležitú pozornosť.

Napokon sestra farárka Mgr. Oľga Klátiková, ktorá na GBÚ zastrešuje prenosy služieb Božích v médiách, zhrnula najdôležitejšie rady a odporúčania a ponúkla duchovným konzultáciu pri príprave prenosov v dostatočnom časovom predstihu.

Po zodpovedaní niektorých otázok z pléna sa na záver pomodlil emeritný generálny biskup Július Filo. Generálny biskup Miloš Klátik udelil účastníkom seminára Áronovské požehnanie.