Pracovné raňajky s generálnym biskupom

28. októbra 2011 o 9.30 hod. sa na Generálnom biskupskom úrade ECAV na Slovensku v Bratislave zišli na pozvanie generálneho biskupa zástupcovia masmédií. Neformálne stretnutia sa konalo pri príležitosti sviatku Pamiatky reformácie.
Brat generálny biskup pomocou videoprezentácie prezentoval historické udalosti, ktoré si práve pripomíname, alebo sa v tomto čase uskutočnili v našej cirkvi. 31. októbra každoročne spomíname na vystúpenie Dr. Martina Luthera vo Wittenbergu, ktoré znamenalo začiatok reformácie kresťanskej cirkvi. Na obdobie do 500. výročia reformácie v roku 2017 bol vyhlásený projekt Lutherova dekáda, ku ktorému sa ECAV na Slovensku pridala o. i. projektom 500 stromov reformácie v ECAV na Slovensku, v rámci ktorého chceme do roku 2017 vysadiť 500 stromov v cirkevných zboroch v našej cirkvi - podobne ako vo Wittenbergu vzniká Lutherova záhrada, v ktorej vysadia 500 stromov predstavitelia cirkví z celého sveta (pred rokom tam generálny biskup zasadil za našu ECAV strom č. 150).

Ďalej generálny biskup hovoril o význame Tolerančného patentu, ktorý bol vydaný 25. októbra 1781, teda práve pred 230 rokmi. Vďaka nemu bola naša cirkev síce ešte nie zrovnoprávnená s katolíckou cirkvou, ale aspoň oficiálne tolerovaná. Naši predkovia si vďaka tomu mohli postaviť kostoly v obciach, ktoré mali vyše 100 domov. O päť rokov, v roku 1786, bolo povolené, aby tieto kostoly mohli mať aj vežu a zvony. V priebehu 27 rokov po Tolerančnom patente vzniklo na území súčasného Slovenska vyše 150 nových cirkevných zborov (v roku 1808 ich bolo spolu vyše 270) a postavilo sa mnoho tolerančných chrámov.

Rok 2011 je aj rokom 330. výročia konania šopronského snemu, ktorý evanjelikom umožnil stavbu artikulárnych kostolov. Z kostolov postavených s mnohými obmedzeniami ustanovenými šopronskými artikulami a vládnymi komisármi sa do súčasnosti zachovalo len niekoľko skvostov, ktoré boli zaradené aj medzi pamiatky svetového dedičstva UNESCO (Hronsek, Istebné, Kežmarok a Leštiny).

Brat generálny biskup hovoril aj o svojej pracovnej ceste v Nemecku a Česku, o riešení vzťahu cirkví a štátu v týchto krajinách a u nás, ako i o súčasných aktivitách ECAV na Slovensku – o nedávnych podujatiach k 200. výročiu narodenia M. M. Hodžu – aj o tom, na čo sa v súčasnosti pripravujeme: III. kongres slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí (27. – 28. 6. vo Veľkom Krtíši) a III. evanjelické cirkevné dni (29. 6. – 1. 7. v Lučenci).