Posviacka v Nových Zámkoch

Posviacka  v Nových Zámkoch

V nedeľu 3. 10. 2010 sa v CZ ECAV Nové Zámky konala slávnosť posvätenia generálne opravenej fary. Brat generálny biskup M. Klátik poslúžil zvesťou Božieho slova a odhalil pamätnú tabuľu J. Kálaimu a brat I. Eľko vykonal posviacku fary.
Cirkevný zbor Nové Zámky patrí k zborom, ktoré vo veľkej miere ožili príchodom Slovákov z „Dolnej zeme“. Cirkevný zbor síce vznikol už v 17. storočí, no potom následkom protireformácie zanikol. Znova povstal z popola až na konci 19. storočia a vrchol rozkvetu zaznamenal po roku 1948. Novozámocký chrám Boží bol postavený v roku 1905 a fara o 24 rokov neskôr. Od roku svojho postavenia (1929) nebola nijako renovovaná a takmer 80 rokov sa na nej výrazne podpísalo. Havarijný stav by však sám o sebe nestačil na to, aby sa zbor odhodlal k jej generálnej oprave, a to pre nedostatok financií. Pán Boh však nestratil zo zreteľa túžbu novozámockých evanjelikov a v lone ich zboru dal žiť človeku, ktorý celý život nielen navštevoval služby Božie, ale sa aktívne podieľal na všetkých prácach v zbore a v roku 1991 sa stal dokonca zborovým kurátorom. Reč je o Jurajovi Kálaiovi, ktorý ako slobodný odišiel k Pánovi v roku 2004 a všetok svoj majetok venoval cirkevnému zboru. Vďaka tomu cirkevný zbor v roku 2008 začal kompletnú renováciu fary a zborových priestorov, ktorú s Božou pomocou zakončil v lete 2010.

Cirkevný zbor na slávnostných službách Božích ďakoval Pánu Bohu za všetku milosť a pomoc pri tomto nemalom diele. Sestra zborová farárka Janka Uhliková poďakovala generálnemu biskupovi Milošovi Klátikovi s manželkou a seniorovi Dunajskonitrianskeho seniorátu Ivanovi Eľkovi za ich návštevu v novozámockom cirkevnom zbore.

Brat generálny biskup Miloš Klátik poslúžil na týchto službách Božích zvesťou Božieho slova a po nej odhalil pamätnú tabuľu, ktorá bude pripomínať život a pôsobenie brata kurátora Juraja Kálaiho. Brat senior Ivan Eľko na farskom dvore vykonal posviacku fary.

Sme vďační Pánu Bohu za túto milú slávnosť, ale aj za všetky prejavy lásky a milosti, ktorých sa nám dostalo pri tej neľahkej práci s cieľom obnoviť zborové priestory a príbytok duchovného. Len Jemu patrí sláva a česť naveky.