Posledné zbohom Milanovi Urbánkovi

Vo veku 82 rokov zomrel 22. augusta 2010 evanjelický farár Milan Urbánek. Posledná rozlúčka sa uskutočnila 25. augusta v Evanjelickom chráme v Lubine. Kázňovým prívetom sa pozostalým prihovoril generálny biskup Miloš Klátik.
„Pre kresťanov evanjelikov je jediným prameňom viery a pravidlom života Božie slovo, tak ako je zapísané v Písme svätom. Potešujeme sa ním aj pri rozlúčkach s našimi drahými. Tak to robíme aj dnes, keď sa lúčime s vaším milujúcim manželom, láskavým otcom, starým otcom, bratom a príbuzným, milým spolubratom vo farárskej službe našej cirkvi Milanom Urbánkom,“ povedal na pohrebe biskup M. Klátik. Uviedol tiež, že život brata farára bol životom s Hospodinom. Pocítil Božie volanie do služby cirkvi. Svoj život v časnosti prežil zodpovedne a naplnil ho službou evanjelického farára.

Odobierku so životopisom M. Urbánka povedala seniorka Považského seniorátu Eva Juríková. Posledné zbohom zosnulému prišli dať okrem príbuzných, priateľov a známych aj dištiktuálny biskup ZD Milan Krivda; za cirkevný zbor Háj, kde M. Urbánek dlhoročne pôsobil emeritný biskup Igor Mišina a za spolužiakov farár Michal Hreško.

Milan Urbánek sa narodil 14. decembra 1928 v Bystričanoch rodičom Jozefovi Urbánkovi a Alžbete, rod. Roháčkovej ako tretie z piatich detí v chudobnej maloroľníckej rodine. Detstvo prežil v malej osade pod horami zvanej Paučica. Božie slovo a viera v Pána Boha sa stali jeho každodenným chlebom už v týchto detských rokoch.

Základnú školu navštevoval v Bystričanoch a meštiansku školu v Prievidzi. Pokračoval štúdiom na Kantorsko-katechétskej škole v Banskej Štiavnici a tiež štúdiom pedagogiky na Večernej škole pracujúcich v Partizánskom. Po jej ukončení rok študoval na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave. Potom absolvoval ročný prípravný kurz pre teologické fakulty v Prahe a pokračoval v štúdiu na Slovenskej evanjelickej bohosloveckej fakulte, ktorá v tých časoch sídlila v Modre. Ordinovaný za kňaza bol 20. októbra 1957.

Ako kaplán slúžil v cirkevných zboroch Nové Zámky, Trenčín a Ružomberok. 11. júla 1959 sa oženil so Zdenou Pagáčovou. Mali spolu dve dcéry – Boženu a Božidaru.

Neskôr bol farárom v cirkevných zboroch Banská Hodruša, Košeca a Háj, kde ho po čase inštalovali za zborového farára a kde slúžil 29 rokov.

Od roku 2001 prežíval jeseň svojho života spolu s manželkou v Kšinnej pri Bánovciach nad Bebravou. Rok 2010 sa stal pre M. Urbánka konečným. Jeho zdravotný stav sa koncom júla začal prudko zhoršovať. Po niekoľko týždňovej hospitalizácii v nemocnici prežil v kruhu svojich najbližších posledné dni svojho života. Pán života a smrti ho z pozemského života odvolal v nedeľu 22. augusta v skorých ranných hodinách.