Pohrebná rozlúčka s bratom farárom Mgr. Ivanom Rubaninským

V preplnenom Evanjelickom a. v. kostole v Lubine 21. septembra 2011 sa rodina, bratia farári a sestry farárky, priatelia, známi a ďalší veriaci rozlúčili so zosnulým bratom farárom v. v. Mgr. Ivanom Rubaninským, ktorého si Pán Boh povolal k sebe 15. septembra 2011.
Kázňou slova Božieho poslúžil brat dištriktuálny biskup ZD Milan Krivda a so zosnulým bratom farárom sa rozlúčili aj zástupcovia cirkevných zborov, v ktorých pôsobil. Zaspieval spevokol z Lubiny, z Bratislavy-Petržalky i jeho bývalí mládežníci z Nového Mesta nad Váhom.

Životopis zosnulého brata farára prečítala a odobierku mala sestra seniorka Považského seniorátu Eva Juríková. Poďakovala mu aj za všetku prácu, ktorú vykonal pre lubinský cirkevný zbor počas administrovania, a charakterizovala ho slovami: „Bol vždy usmiaty, pokorný, láskavý, otvorený, ochotný podať pomocnú ruku... so záujmom o človeka. S úprimnou radosťou a srdečnosťou vítal každého v kostole, na fare či na ulici. Celým svojím životom vydával svedectvo evanjelia o ukrižovanom Ježišovi Kristovi. Toho zvestoval, Tomu veril, na Tom budoval cirkevné zbory, v ktorých pôsobil.“

Pri hrobe na lubinskom cintoríne poslúžili bratia emeritný biskup ZD Ivan Osuský a dištriktuálni biskupi Milan Krivda a Slavomír Sabol a sestra seniorka Eva Juríková.

Mgr. Ivan Rubaninský sa narodil 10. mája 1935 v Cerove ako prvý z dvoch detí rodičom Jurajovi Rubaninskému a Márii, rod. Gregorovej. Do základnej školy chodil vo Zvolenskej Slatine, na gymnázium do Zvolena a v rokoch 1953 – 1957 študoval na Slovenskej evanjelickej bohosloveckej fakulte v Modre.
Po úspešnom ukončení štúdia pôsobil jeden rok ako seniorálny kaplán Košického seniorátu a tri roky v CZ Nové Mesto nad Váhom. Ako zborový farár pôsobil v cirkevných zboroch Sirk (8 rokov), Horná Mičiná (15 rokov) a Nové Mesto nad Váhom (15 rokov). Počas svojej služby administroval viacero cirkevných zborov. Bol konseniorom Zvolenského a potom Považského seniorátu.
Vo všetkých cirkevných zboroch bol skutočným duchovným pastierom. S láskou, vytrvalosťou a s odhodlaním, no aj v pokore pred Pánom Bohom sa snažil napĺňať Božie povolanie. Ako farár však okrem duchovnej činnosti vykonal aj množstvo práce pri stavbách či opravách fár a kostolov a snažil sa robiť všetko pre to, aby cirkevné zbory napredovali po všetkých stránkach. Ako dôchodca vykonával službu v CZ Bratislava-Petržalka, kde vypomáhal v cirkevnom zbore a bol spirituálom na Evanjelickej základnej škole a Evanjelickom gymnáziu Dr. M. Luthera.
24. septembra 1964 vstúpil do manželstva s Vlastou, rod. Pagáčovou. Prežili temer 47 rokov šťastného spoločného života. Pán Boh im požehnal dve deti a sedem vnúčat.
Pán Boh si ho povolal z tejto časnosti k sebe vo štvrtok 15. septembra 2011. Z Božej milosti sa tak dožil 76 rokov, 4 mesiace a 5dní.