Pohrebná rozlúčka s bratom farárom doc. ThDr. Jánom Grešom

Pohrebná rozlúčka s bratom farárom  doc. ThDr. Jánom Grešom

Na poslednú cestu v tejto časnosti prišli brata farára doc. ThDr. Jána Greša vyprevadiť jeho príbuzní, predstavitelia ECAV na Slovensku, Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave, početní duchovní, ako aj bratia a sestry vo viere z celého Slovenska.
Pohrebná rozlúčka sa konala vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici v Bratislave v sobotu 23. februára 2013 o 11.00 hod.

„Preto ak je niekto v Kristovi, je nové stvorenie. Staré veci sa pominuli a, hľa, nastali nové.“ (2Kor 5, 17) – Týmito slovami z Písma svätého sa smútočnému zhromaždeniu prihovoril brat senior Bratislavského seniorátu Boris Mišina v pohrebnej kázni. Zaspomínal si na brata farára, na ich rozhovory pri rôznych príležitostiach, ako aj na to, že práve on bol vždy stmeľujúcim členom ich spoločenstva, lebo si so všetkými rozumel a každému pomohol. Vedel prejaviť bratskú lásku ku každému, verne zachovávajúc Kristove slová: „Nové prikázanie vám dávam, aby ste sa milovali; ako som vás ja miloval, aby ste sa aj vy vzájomne milovali“ (J 13, 34). Vedel odpustiť a vedel aj poprosiť o odpustenie; miloval cirkevný zbor a svojim študentom bol druhým otcom; vedel sa porozprávať s vysoko vzdelanými aj obyčajnými ľuďmi; bol výborným príkladom znášanlivosti a bratských postojov. Brat senior vyslovil výzvu, aby hodnoty, ktorých nositeľom bol brat doc. Grešo, nevymizli s jeho smrťou z našej cirkvi: aj my – rovnako ako on – napodobňujme Krista v láske všetko milujúcej a odpúšťajúcej, aby sme vstúpili na cestu nového života. Ak v Neho budeme veriť, potom nezomrieme, aby sme zanikli, ale budeme Jemu podobní aj vo večnosti, kde On nám otvára brány – povedal brat senior v závere kázne.

Predsedajúci farár CZ ECAV Bratislava Legionárska Martin Šefranko v odobierke upozornil na zvláštnu zhodu dátumu: brat farár Ján Grešo sa narodil 25. júna 1933 – v deň prijatia Augsburského vierovyznania. V bratislavskom cirkevnom zbore pôsobil od roku 1986. Vyznačoval sa pozoruhodnou usilovnosťou pri prekladoch Písma svätého aj pri početných aktivitách v cirkevnom zbore i na bohosloveckej fakulte, kde dlhé roky pôsobil ako vedúci katedry Novej zmluvy a vychoval viac generácií evanjelických farárov; vedel študentov i cirkevníkov na biblických hodinách nadchnúť pre hlbšie štúdium Biblie. V sobotu 26. 1., keď bol prichystaný na ďalšiu biblickú hodinu, utrpel pád v električke a v nedeľu 17. 2. – v nedeľu, ktorá preňho bola vždy najväčším sviatkom – navždy opustil túto časnosť. Brat farár Šefranko ukončil pohrebnú odobierku citátom z kázne brata doc. Greša a zdôraznením, že on si nikdy neželal okázalý pohreb, ale vždy hovoril, že stačí, keď na ňom zaznejú slová „Moje oči videli spasenie“.

Za ECAV na Slovensku, Západný a Východný dištrikt ECAV a Združenie evanjelických duchovných sa s bratom doc. Grešom rozlúčil brat generálny biskup Miloš Klátik, ktorý okrem iného povedal: „Ďakujeme Trojjedinému Pánu Bohu za jeho požehnaný život v časnosti. Bratovi Grešovi ďakujeme za bratskú lásku, za skutočné porozumenie, za jeho statočnú a čestnú prácu a službu evanjelického a. v. farára, ktorá mu bola životom. Lúčime sa s ním ako s najstarším bratom farárom v aktívnej službe a porúčame ho milosti nášho Pána a Spasiteľa Ježiša Krista. Vieme, že On najlepšie pozná jeho úprimnú vieru, jeho lásku, trpezlivosť, vytrvalosť, jeho službu cirkvi a tak aj celej spoločnosti i jeho posledné skutky hojnejšie než prvé (Zj 2, 19).“

Ďalšie rozlúčkové príhovory predniesli emeritný biskup prof. Július Filo za EBF UK v Bratislave, prof. Karl Schwarz z Viedenskej univerzity za zahraničné teologické fakulty, sestra farárka Daniela Mikušová za rodný cirkevný zbor v Liptovskom Petre a brat farár Pavel Kušnír za Cirkevný zbor ECAV Vysoké Tatry, kde brat farár Grešo požehnane pôsobil celé štvrťstoročie. Za smútiacu rodinu sa za dôstojné vyprevadenie brata doc. Jána Greša na poslednú cestu v tejto časnosti všetkým poďakoval jeho zať Ondrej Prostredník.

Smútočné chvíle naplnené radostnou nádejou na stretnutie s bratom farárom doc. Jánom Grešom vo večnosti umocnila organová hra prof. Jána Vladimíra Michalka a piesne v podaní zborových spevokolov Legionárska a Laudate z Petržalky, ako aj Akademického spevokolu Ichthys z EBF UK.

Ku kondolujúcim sa pripojil aj predseda vlády SR Robert Fico, ktorý v liste adresovanom bratovi generálnemu biskupovi Milošovi Klátikovi vyslovil v mene svojom aj v mene vlády SR kondolenciu nad stratou „vzácneho spolubrata a rozhľadeného teológa a kazateľa, ktorý šíril po Slovensku dobrú zvesť a nádej“.

Brata farára doc. Jána Greša si môžete pripomenúť na Internetovej televízii ECAV na Slovensku v rubrike Rozhovory.