Pohreb brata farára Mgr. Vladimíra Synaka

V nedeľu 10. júna 2012 o 15.30 hod. sa v Ev. a. v. kostole v Modre konala posledná rozlúčka s bratom farárom Mgr. Vladimírom Synakom. Zvesťou Božieho slova poslúžil dôstojný brat generálny biskup Miloš Klátik. Za ECAV a ZD ECAV sa prihovoril, poďakoval a rozlúčil dôstojný brat biskup ZD Milan Krivda.
Odobierku a slová rozlúčky za Bratislavský seniorát, nakoľko sa brat senior Boris Mišina nemohol kvôli iným povinnostiam zúčastniť, prečítal brat kaplán z Modry Branislav Kováč.

Brat generálny biskup v kázni ocenil obetavú službu zosnulého brata farára na Pánovej vinici:
„Náš zosnulý brat pocítil Božie volanie do služby cirkvi, ako sám vo svojom životopise píše, bolo to skutočné vocatio interna – vnútorné povolanie. Svoj život v časnosti prežil zodpovedne a naplnil ho službou evanjelického farára. ... Zvestoval Božie slovo, prisluhoval sviatosti, trpezlivo učil dospelých i deti Božím pravdám a vysvetľoval ich v duchu našich Symbolických kníh. To, čo kázal a učil, to sa snažil aj žiť, a tak bol vzorom pre svojich najbližších i pre bratov a sestry v cirkevných zboroch. Držal sa napomenutia: Keď niekto hovorí, nech hovorí ako reč Božiu, aby sa vo všetkom oslavoval Boh pre Ježiša Krista (1Pt 4, 1), ktoré má aj na parte.“

Za cirkevný zbor v Podlužanoch, kde zosnulý brat pôsobil, sa prihovoril tam pôsobiaci farár Jozef Havrila. Za spolužiakov sa rozlúčil brat farár Ivan Tóth. Liturgovali generálny biskup Miloš Klátik, biskup ZD Milan Krivda a farári v. v. Ľudovít Muntág, Ivan Tóth a Anna Adamovičová.

Zosnulý brat farár v. v. Vladimír Synak po skončení štúdia a po ordinácii v Trnave nastúpil na základnú vojenskú službu v PTP, počas ktorej dva roky ťažko pracoval v bani v Karvinej. Ako kaplán pôsobil v Moravskom Lieskovom, Chmeľovci a Novom Meste nad Váhom. Ako farár pôsobil 17 rokov v Zemianskych Kostoľanoch a 17 rokov v Podlužanoch. Pod jeho vedením bolo vykonaných aj mnoho prác pri zveľaďovaní bohoslužobných priestorov a majetku cirkevných zborov. Posledné obdobie svojho života ako dôchodca prežil v Modre. Do stavu manželského vstúpil s už nebohou Annou, rod. Žoltickou, ktorá ho predišla do večnosti v roku 2006 po vyše 51 rokoch spoločného života. Manželstvo bolo požehnané dvoma dcérami.