Podunajská vlna mieru prešla cez Komárno

Medzinárodné ekumenické podujatie Podunajská vlna mieru sa 1. marca 2011 dostalo na Slovensko. Ústredné podujatie sa konalo 20. marca 2011 v Komárne, kde do evanjelického kostola zavítali predstavitelia ECAV a ďalších cirkví na Slovensku, ako aj predstavitelia cirkví z Nemecka, Rakúska, Maďarska a Rumunska, veľvyslanci niektorých zúčastnených krajín, primátor Komárna Anton Marek a početní veriaci.
Kázňou slova Božieho poslúžil brat generálny biskup ECAV na Slovensku a predseda Ekumenickej rady cirkví v SR Miloš Klátik (pozri tu) a pomodlili sa predstavitelia ďalších cirkví zo Slovenska i zo zahraničia (pozri tu). Na službách Božích sa zúčastnili aj generálny dozorca ECAV na Slovensku Pavel Delinga, biskup VD Slavomír Sabol, biskup ZD Milan Krivda, dozorca VD Ján Brozman, dozorca ZD Vladimír Daniš, generálny duchovný EPS Miroslav Táborský, generálny tajomník ERC Ladislav Krpala a senior Dunajsko-nitrianskeho seniorátu Ivan Eľko, ako aj riaditeľ cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR Ján Juran a ďalší hostia.

Zúčastnené evanjelické cirkvi z Nemecka, Rakúska, Maďarska a Rumunska a ďalšie kresťanské cirkvi na Slovensku zastupovali:
predsedajúci biskup Evanjelickej cirkvi a. v. v Maďarsku Péter Gáncs,
biskup Evanjelickej cirkvi a. v. v Rakúsku Michael Bünker,
biskup Reformovanej cirkvi, predseda Synody v Maďarsku Gusztav Bölcskei,
námestník biskupa Sliezskej cirkvi evanjelickej a. v. Jan Wacławek,
emeritný biskup Imre Szebik, predseda Ekumenickej rady cirkví v Maďarsku,
arcibiskup Bratislavskej arcidiecézy Rímskokatolíckej cirkvi a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský,
arcibiskup Trnavskej arcidiecézy Rímskokatolíckej cirkvi Róbert Bezák,
arcibiskup Prešovskej arcidiecézy Gréckokatolíckej cirkvi Ján Babjak,
biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi v SR László Fazekas,
biskup Pravoslávnej cirkvi Tichon,
predseda Cirkvi bratskej na Slovensku Ján Henžel a ďalší.

V rámci služieb Božích vystúpil spevokol CZ ECAV Nitra a mladý talentovaný spevák z Komárna Ladislav Angyel. Poslanec NR SR Dušan Jarjabek zaspieval starosloviensky Otčenáš a Dušan Jamrich, ktorý nad projektom prevzal záštitu za Slovensko, zarecitoval verše Milana Rúfusa.

Na záver služieb Božích generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik odovzdal Péterovi Gáncsovi, biskupovi Maďarskej ECAV, veslo k Lodi mieru, ktorá v apríli poputuje do Maďarska. Ústredné služby Božie sa tam uskutočnia presne o mesiac, 20. apríla 2011. V máji sa Podunajská vlna mieru dostane do Rumunska.

Po službách Božích v evanjelickom kostole nasledovali modlitebné zastavenia v kostoloch ďalších cirkví. Veriaci sa za zvuku zvonov najprv presunuli do kostola Reformovanej kresťanskej cirkvi, kde ich privítal biskup László Fazekas, potom do rímskokatolíckeho Kostola sv. Ondreja, kde sa ekumenickému spoločenstvu prihovoril arcibiskup Róbert Bezák, a napokon do pravoslávneho Kostola sv. Bohorodičky, kde prítomných oslovil biskup Tichon.

Podujatie pripravila ECAV na Slovensku v spolupráci s mestom Komárno a ďalšími cirkvami v Komárne. Súčasťou podujatia bol organový koncert Jána Vladimíra Michalka, ktorý sa konal v predvečer podujatia v kostole Reformovanej kresťanskej cirkvi v Komárne, slávnostná recepcia v Dôstojníckom pavilóne a prehliadka mesta.

Poďakovanie za zorganizovanie tohto vydareného podujatia patrí kolektívu pracovníkov GBÚ pod vedením brata riaditeľa Dušana Vagaského, evanjelickému cirkevnému zboru v Komárne - predovšetkým sestre zborovej dozorkyni Márii Vámošiovej a bratovi presbyterovi Milanovi Schwarzovi, ako aj Dunajsko-nitrianskemu seniorátu - najmä bratovi seniorovi Ivanovi Eľkovi a zborovému spevokolu.

Podunajská vlna mieru – DonauFriedensWelle – je spoločným podujatím cirkví v krajinách, ktoré ležia na rieke Dunaj. Podujatie je zároveň vyvrcholením projektu „Desaťročie proti násiliu“, ktoré vyhlásila v roku 2001 Svetová rada cirkví.
Témou spoločných služieb Božích vo všetkých zúčastnených cirkvách je biblický text „Ale nech sa právo valí ako vody a spravodlivosť ako stály potok!“ (Ámos 5, 24) a v popredí je spiritualita mieru. Cieľom projektu je, aby tieto cirkvi spoločne pôsobili proti šíreniu násilia v jeho rozličných podobách. Spoločne je potrebné riešiť aj ekologické otázky a ochranu Božieho stvorenstva.
Podujatie sa začalo v septembri 2010 v nemeckom Ulme, vo februári 2011 sa uskutočnilo v Rakúsku a v marci na Slovensku. V uvedenom časovom rozpätí sa v daných krajinách konajú služby Božie na tému mieru a pokoja. V apríli bude Podunajská vlna mieru prechádzať Maďarskom a v máji Rumunskom – poslednou krajinou na toku rieky Dunaj.

Viac sa dočítate v Evanjelickom posle spod Tatier.