Podunajská vlna mieru odštartovala z Ulmu

5. septembra 2010 sa v ulmskom Münsteri konali otváracie služby Božie k medzinárodnému cirkevnému projektu DonauFriedensWelle – Podunajská vlna mieru. Kázňou slova Božieho poslúžil brat biskup Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Württembersku Frank O. July.
Brat krajinský biskup July kázal na sprievodný text projektu „Ale nech sa právo valí ako vody a spravodlivosť ako stály potok!“ (Am 5, 24). Počas služieb Božích odovzdal ocenenie sestre Ursele Fischer z Düsseldorfu, ktorá sa v rámci príprav projektu DonauFriedensWelle zapojila do súťaže o najlepší text na tému „Pokoj, mier“ a napísala text piesne na melódiu „Oslavuj Pána“.

Na službách Božích sa zúčastnili aj traja zahraniční zástupcovia z evanjelických cirkví, ktorí spolupracujú na tomto projekte. Melinda Grendorf-Balogh z Maďarska, Dietrich Galter z Rumunska a Marcela Kmeťová zo Slovenska pozdravili účastníkov vo svojej rodnej reči, čím potvrdili medzinárodný charakter projektu.

V rámci služieb Božích vystúpili aj ďalší členovia prípravného tímu – zástupcovia Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Württembersku, študentský spevokol Univerzity Fridricha Schillera v Jene, divadelná skupina troch mladých mužov, ktorí predstavili proroka Ámosa, a folklórna skupina z Budapešti Bihari Janos a Fondor.

V ulmskom Münsteri bola po prvý raz vystavená tzv. Loď mieru, ktorá sa bude ako spoločný symbol Dunaja odovzdávať z krajiny do krajiny podľa toho, ako bude podujatie postupovať pozdĺž toku rieky Dunaj. Loď mieru bude súčasťou každých centrálnych služieb Božích a bude obsahovať dva koše (nádeje, starosti), kam môžu účastníci služieb Božích vhodiť lístky s vyjadrením svojich starostí a nádejí. Na Lodi mieru bude vztýčená vlajka tej krajiny, kde sa práve nachádza.

Prúd služieb Božích v rámci podujatia DonauFriedensWelle – Podunajská vlna mieru, ktoré sa práve začalo vo Württembersku, sa v novembri presunie do Bavorska; ďalšou krajinou vo februári 2011 bude Rakúsko, v marci 2011 príde na rad Slovensko, v apríli 2011 Maďarsko a napokon v máji 2011 poputuje do Rumunska. V uvedenom časovom rozpätí sa uskutočnia služby Božie na tému mieru a pokoja v čo najväčšom počte cirkevných zborov danej krajine.

Na Slovensko sa Dunajská vlna mieru dostane v marci 2011. Centrálne služby Božie sa uskutočnia 20. marca 2011 v Evanjelickom a. v. kostole v Komárne. Veríme, že sa do tohto podujatia v marci 2011v hojnom počte zapoja aj ďalšie cirkevné zbory ECAV na Slovensku.