Pavel Stolař o ceste k samofinancovaniu v ČR

Dňa 4. 2. 2016 sa na GBÚ konalo zasadnutie Komisie pre zjednodušenie štruktúry cirkvi pod vedením predsedu KPZŠC Slavomíra Hanusku. Zúčastnili sa na ňom aj generálny biskup Miloš Klátik a dištriktuálni biskupi Slavomír Sabol a Milan Krivda.
Na rokovaní bol prítomný zástupca Českobratskej cirkvi evanjelickej z Prahy Ing. Pavel Stolař, CSc., ktorý prišiel na pozvanie generálneho biskupa Miloša Klátika, aby nám priblížil cestu k samofinancovaniu a využitiu reštitučných prostriedkov.

, Brat Stolař hovoril o histórii rokovaní o majetkovom vyrovnaní v ČR a zrekapituloval princípy majetkového vyrovnania, vznik delenia reštitučných prostriedkov medzi jednotlivé cirkvi, dôsledky majetkového vyrovnania pre ČCE. Ďalej hovoril o prechode k samofinancovaniu v zboroch ČCE a uviedol príklady niektorých analýz dopadu samofinancovania na zbory.

Vzťah medzi štátom a cirkvami v Českej republike, kde je cirkev nielen politicky ale aj hospodársky nezávislá od štátu, bol upravený zákonom č. 428/2012 o majetkovom vyrovnaní s cirkvami a náboženskými spoločnosťami a o zmene niektorých zákonov (zákon o majetkovom vyrovnaní s cirkvami a náboženskými spoločnosťami). Prijatiu zákona predchádzalo viacero rokovaní k nájdeniu kritérií pre rozdelenie majetku. Dôležitým momentom vyplácania finančnej náhrady je to, že vyplácanie by malo byť rozložené do splátok, ktoré sa budú vyplácať po dobu 30 rokov, a splátky by sa mali zvyšovať v závislosti na inflácií. O vyplácaní náhrady bola uzatvorená zmluva medzi štátom a jednotlivou cirkvou. V zmluve, ktorej náležitosti pevne stanovuje zákon, sa štát zaviaže k vyplácaniu finančnej náhrady i vyplácaniu znižujúceho sa príspevku štátu. Cirkev potvrdila, že sa vzdáva všetkých ďalších nárokov na náhradu za nevydaný pôvodný majetok, ktorého vydanie nie je umožnené týmto zákonom o cirkevných reštitúciách (že nebude súdnou cestou požadovať majetok obcí a pod.).

Predseda Komisie pre zjednodušenie štruktúry cirkvi Slavomír Hanuska poďakoval hosťovi z ČCE za podnetné príspevky a uviedol, že snahy, ktoré mieria k finančnej odluke cirkvi od štátu u nás, budú podľa neho v spoločnosti silnieť po marcových parlamentných voľbách.

Na záver rokovania sa pomodlil dištriktuálny biskup Milan Krivda a generálny biskup Miloš Klátik udelil prítomným Áronovské požehnanie.
Foto: Edita Škodová