Pamiatke martýra cirkvi Jozefa Juráša

Pamiatke martýra cirkvi Jozefa Juráša

Po koncertoch pri príležitosti 100. výročia narodenia Jozefa Juráša 29. apríla v Dome kultúry v Lipt. Mikuláši a 30. apríla v Ev. a. v. kostole v Bátovciach, kde zasadili aj symbolický Strom reformácie, sa 1. mája 2012 koncert konal aj v Ev. kostole Sv. Trojice v Bratislave-Petržalke, kde bola odhalená aj pamätná tabuľa venovaná Jozefovi Jurášovi.
Koncerty Príď, Duchu Svätý z cyklu Duchovné impresie slovenských skladateľov z prelomu tisícročí pripravilo občianske združenie Ars ante portas. Uskutočnili sa na miestach, kde Jozef Juráš (1. 5. 1912 – 17. 8. 1975), evanjelický farár a publicista, nespravodlivo väznený v rokoch 1953 a 1962 – 1968, pôsobil ako farár. V Liptovskom Mikuláši, Bátovciach i Bratislave-Petržalke vyoral hlboké brázdy viery a dodnes ostal v pamäti cirkevníkov. V Petržalke v roku 1990 na jeho pamiatku založili Nadáciu, neskôr Občianske združenie Jozefa Juráša, ktoré sa venuje najmä podpore práce s deťmi, mládežou a staršími ľuďmi.

Na koncertoch odzneli diela Dušana Martinčeka, Víťazoslav Kubičku a Juraja Hatríka. Zlatým klincom koncertu bolo dielo Igora Bázlika "Príď, Duchu Svätý" - kantáta pre sóla, detský zbor a komorný orchester; scenár napísal Ján Juráš na rôzne texty (Biblia, Credo, Milan Kraus, Martin Luther) v roku 1996. Orchester Sinfonietta Bratislava a Dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu dirigoval Adrián Kokoš, sóla spievali Miriam Garajová, Angelika Zajícová, Ivan Ožvát a Martin Mikuš, ako recitátor účinkoval Peter Trník.

Zlatým klincom koncertu bola kantáta Igora Bázlika pre sóla, detský zbor a komorný orchester pod názvom Príď, Duchu Svätý, ktorej scenár pripravil pri príležitosti 20. výročia úmrtia Jozefa Juráša jeho syn Ján Juráš a premiéru mala v roku 1996 v evanjelickom kostole v Petržalke.

Cez prestávku bola v kostole odhalená pamätná tabuľa venovaná Jozefovi Jurášovi. Význam jeho odkazu pre súčasnosť vyzdvihol predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Peter Sandtner a duchovným slovom sa prítomným prihovoril domáci zborový farár Ján Kolesár. Kvety k pamätnej tabuli za KVPS položila pani Anna Šestáková, ktorej manžel a brat boli odsúdení na doživotie a ona s deťmi bola vysťahovaná zo svojho bytu a internovaná.

Galéria k článku