Pamätná tabuľa martýrom cirkvi v Ilave

Na ilavskom námestí v blízkosti múrov väznice sa v 2. nedeľu po Veľkej noci 22. apríla 2012 konali spomienkové služby Božie, na ktorých sme si pripomenuli 50. výročie začiatku súdnych procesov s evanjelickými duchovnými, ako aj 60. výročie začiatku perzekúcií na Ev. bohosloveckej fakulte v Bratislave.
Na smutné výročia sme spomínali s tými, ktorí prenasledovanie zažili „na vlastnej koži“, ako aj s rodinnými príslušníkmi tých, ktorí sa tohto dňa, žiaľ, už nedožili. Podujatie príkladne pripravil brat diakon Ľubomír Marcina; poďakovanie patrí aj všetkým pracovníkom Strediska Evanjelickej diakonie v Košeci, ktorí toto stretnutie personálne i materiálne zastrešili, ako aj účinkujúcim – zborovému spevokolu Zvon z CZ ECAV Trenčín s dirigentkou Zuzanou Vargovou a dychovej hudbe z Púchova pod taktovkou Rudolfa Pagáča.

Na úvod služieb Božích sestra poddozorkyňa Ľubica Juríčková privítala generálneho biskupa ECAV na Slovensku Miloša Klátika s manželkou, generálneho dozorcu Pavla Delingu s manželkou, seniora Turčianskeho seniorátu Jozefa Havrilu, riaditeľa Evanjelickej diakonie Jána Hubu, farárov z okolitých cirkevných zborov, ako aj primátora mesta Ilava Štefana Daška, primátorov a starostov miest a obcí ilavského regiónu, prednostu Obvodného úradu v Trenčíne Pavla Čiernika, riaditeľa Cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR Jána Jurana, ďalších predstaviteľov spoločenského života a veriacich z okolitých cirkevných zborov.

Slávnostnou kázňou slova Božieho na text 2K 6, 4 – 10 poslúžil generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik. Pripomenul v nej útlak a prenasledovanie, v ktorom žili staršie generácie počas vlády ateistickej moci zameranej na boj proti náboženstvu, a vyzdvihol tých, ktorí sa viery v Pána Boha napriek tomu nevzdali, ale „priznávali sa k nej otvorene a vštepovali ju do sŕdc svojim deťom. Mnohí aj napriek totalitným hrozbám, vydieraniu, väzneniu a prenasledovaniu ostali verní Pánu Bohu a cirkvi. Verili a vždy znovu poznávali, že len s Božou pomocou, s Jeho vedením a silou môžu ísť ďalej. Dôverovali Spasiteľovi Pánovi Ježišovi Kristovi, že On je naším dobrým Pastierom“.

Program služieb Božích, ktoré sa konali pod biblickým mottom zo Žalmu 46 „Boh nám je útočiskom a silou, pomocou v súžení vždy osvedčenou“, vhodne doplnili piesne v podaní spevokolu Zvon z Trenčína. Evanjelická hymna Hrad prepevný na konci služieb Božích, ako aj hymnická pieseň Kto za pravdu horí na záver slávnostného aktu odhalenia pamätnej tabule mohutne zazneli v sprievode dychovej hudby z Púchova.

Po skončení služieb Božích generálny biskup Miloš Klátik a generálny dozorca Pavel Delinga odhalili na múre ilavskej väznice pamätnú tabuľu venovanú generálnemu biskupovi ECAV na Slovensku ThB. Pavlovi Uhorskaiovi a ďalším nespravodlivo väzneným evanjelickým a. v. farárom. Slová ocenenia a vďaky za ich nekompromisné postoje v rokoch, keď sa komunistický režim usiloval o potlačenie cirkvi, vyslovil generálny dozorca Pavel Delinga. Následne odzneli mená evanjelických duchovných a teológov, ako sú uvedené v „Zozname postihnutých pracovníkov ev. a. v. cirkvi na Slovensku v rokoch 1948 − 1989 k rehabilitácii“ (zoznam), ktorý zostavila rehabilitačná komisia ECAV pod vedením seniora Andreja Kvasa v roku 1990. Niekoľko mien sme doplnili v týchto dňoch, no predpokladáme, že zoznam evanjelických duchovných, ktorí boli nespravodlivo súdení, väznení alebo iným spôsobom postihnutí v dobe komunistickej totality, napriek tomu ešte nie je úplný, a tak uvítame jeho ďalšie hodnoverné doplnenia.

Po minúte ticha venovanej pamiatke martýrov cirkvi a piesni spevokolu sa zhromaždeniu prihovorila sestra Ivica Jurášová, dcéra nespravodlivo väzneného duchovného Jána Juráša. Pripomenula osudy rodín perzekvovaných duchovných – ich manželiek a detí, ktoré žili vo veľmi ťažkých podmienkach, no vďaka Pánu Bohu vždy sa našli bratia a sestry vo viere, ktorí im podali pomocnú ruku. Na slávnostnom akte sa zúčastnil aj synovec generálneho biskupa Pavla Uhorskaia a niektorí jeho spolupracovníci.

Pamätná tabuľa bola inštalovaná na pripomienku súdnych procesov s evanjelickými a. v. duchovnými, ktoré sa začali na jar v roku 1962, teda pred 50 rokmi. Mnohí v nich boli nespravodlivo odsúdení, ďalších poslali do nútených pracovných táborov (PTP) či do technických práporov (TP) a mnohým bol odobratý štátny súhlas k duchovnej činnosti alebo boli preložení na iné miesto. Perzekúcie na Evanjelickej bohosloveckej fakulte v Bratislave sa začali už v roku 1952, teda pred 60 rokmi. Prenasledovaní boli viacerí pedagógovia a študenti.

Po odhalení pamätnej tabule sa všetci presunuli k pamätnej tabuli ilavského slova Božieho kazateľa a martýra cirkvi Tobiáša Masníka na Mestskom múzeu v Ilave, kde brat generálny biskup položil veniec a pomodlil sa. Záujemcovia si v mestskom múzeu mohli pozrieť aj výstavu, ktorej časť je venovaná ilavskej väznici, ako aj väzenský kostol i jeho podzemné priestory.

Ďakujeme Pánu Bohu za život a službu spomínaných evanjelických a. v. farárov a farárok. Uvedomujeme si, že ich utrpenie prinieslo požehnané ovocie pre nás i našich potomkov.

Záznam z podujatia si budete môcť pozrieť na TV Považie v nedeľu 29. 4. a 7. 5. o 15.00 hod. a následne na itv.ecav.sk v rubrike Spravodajstvo.