Ordinácia novokňazov 2015 v Krupine

V sobotu 1. augusta 2015 v tolerančnom Evanjelickom a. v. chráme Božom v Krupine boli do služby v Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku uvedení štyria noví kňazi: Milan Bartko, Jaroslav Jurko, Zuzana Poláková a Michal Tekely. Slávnosť ordinácie v priamom prenose odvysielala RTVS – Slovenská televízia.
Absolventom Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave, ktorí úspešne zložili kaplánske skúšky, sa v ordinačnom príhovore prihovoril Milan Krivda, biskup Západného dištriktu ECAV na Slovensku.

Vyslaniu novokňazov do služby predchádzalo prislúženie Večere Pánovej. Príhovor k Večeri Pánovej mal biskup Východného dištriktu ECAV na Slovensku Slavomír Sabol a liturgiu pri Večeri Pánovej mal generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik.

Novokňazi zložili slávnostný ordinačný sľub s rukou položenou na Bibliu v rukách farára Daniela Midriaka z CZ ECAV Svit a Miroslava Dubeka, farára z CZ ECAV Krupina. Sľúbili Svätej Trojici: Otcovi, Synovi i Duchu Svätému, že podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia budú plniť povolanie a poslanie evanjelického kňaza, ako ich k tomu zaväzuje Božie slovo a ukladá Ústava ECAV na Slovensku. Slávnostnú ordináciu vykonali všetci traja biskupi skladaním rúk na hlavu a bozkom na čelo ordinovaných.

Generálny dozorca Imrich Lukáč vo svojom príhovore v mene Predsedníctva ECAV na Slovensku zablahoželal ordinovaným k ordinácii a zaželal im, aby ich Pán Boh sprevádzal na každom kroku a dal im múdrosť a vytrvalosť v kňazskej službe. Potom novokňazov pozdravil dekan Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave Ľubomír Batka.

Rodičom, pedagógom, farárom, biskupom aj veriacim, ktorí prišli z ich rodných cirkevných zborov, aby spoločne prežili slávnosť ordinácie, v mene novokňazov poďakovala Zuzana Poláková.

Foto: Martina Kováčiková

Viac o ordinácii aj nových kaplánoch ECAV na Slovensku sa dočítate v EPST č. 32 z 19. augusta 2015.