Od vyhlásení ku konkrétnym činom

Situácia okolo utečencov bola hlavnou témou stretnutia generálneho biskupa Miloša Klátika a štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR Petra Javorčíka, ktoré sa konalo 8. júla 2015 na generálnom biskupskom úrade.
Štátneho tajomníka sprevádzala generálna riaditeľka Sekcie európskych záležitostí Iveta Hricová; na rokovaní bol prítomný aj riaditeľ GBÚ Dušan Vagaský.

Generálny biskup informoval štátneho tajomníka o jasných stanoviskách a postojoch ECAV na Slovensku k situácii okolo ilegálnych imigrantov do EÚ. Súčasná situácia je len dôsledkom reťazenia chýb v minulosti. Predsedníctvo ECAV na Slovensku vydalo vyhlásenie k prenasledovaniu kresťanov vo svete už v auguste v 2013 a potom aj v apríli 2014, keď problém utečencov v Európe nebol ešte taký akútny ako dnes. Obrátilo sa vtedy na prezidenta SR aj na predsedu vlády SR s prosbou, aby sa riešili problémy kresťanov na Blízkom východe a v Afrike, využijúc na to aj pôdu Organizácie Spojených národov.

Dnes je problém utečencov problémom celej Európskej únie. Aj keď mnohí naši veriaci sami žijú v núdzi, generálny biskup vo svojom stanovisku z 3. júna 2015 vyzýva k nezištnej pomoci. Rizika zneužitia našej kresťanskej pomoci existujú, a to si uvedomuje aj Predsedníctvo ECAV, ale napriek tomu vedenie cirkvi povzbudzuje svojich členov slovami apoštola Pavla z 2. listu Tesalonickým: „... Ale vy, bratia, neochabujte činiť dobre.“ Predsedníctvo ECAV preto odsúdilo vo svojom stanovisku z 25. 6. 2015 nedávne protesty v uliciach Bratislavy, ktoré prerástli do násilností a fyzických útokov na cudzincov.

Ako informoval štátny tajomník, štát je teraz vo fáze úvodného nastavovania systému zapojenia Slovenska do pomoci imigrantom a do jesene by sme my na Slovensku mali vedieť, koľkých utečencov budeme vedieť prijať, kde ich budeme vedieť umiestniť, ako ich budeme vedieť zaopatriť a ako im budeme vedieť pomôcť pri ich integrácii. Štát chce na tomto probléme spolupracovať s cirkvami aj s tretím sektorom.

Podľa názoru generálneho biskupa je čas prejsť od deklarácií k činom. ECAV na Slovensku chce byť v tejto pomoci aktívna a participovať na riešení problému utečencov a na ich integrácii do spoločnosti. ECAV je pripravená uvoľniť konkrétne priestory pre prechodné umiestnenie imigrantov – s láskou prijmeme predovšetkým kresťanské rodiny prenasledované v ich vlasti. ECAV preukáže štedrosť a pohostinnosť tým, ktorí sú v núdzi. Pomôžeme nie z vypočítavosti, ale z lásky, lebo nás k tomu vedie naša viera a učenie Ježiša Krista.