Novým predsedom AGDE sa stal M. Klátik

Pracovné spoločenstvo diasporálnych diel v Európe AGDE (Die Arbeitsgemeinschaft der Diasporawerke in Europa) si na svojom zasadnutí 23. – 26. októbra v Bystrici pod Hostýnem zvolilo nového predsedu. Stal sa ním generálny biskup na Slovensku Miloš Klátik.
Po dvoch šesťročných volebných obdobiach, keď AGDE viedol najskôr Nemec, prezident Gustav-Adolf-Werk (GAW) a vrchný cirkevný radca Karl-Christoph Epting a po ňom superintendent Werner Horn zo spolku GAW v Rakúsku, tak predsednícke kreslo korporácie po prvýkrát obsadil Slovák.

V tajnom hlasovaní o tom jednomyseľne rozhodli zástupcovia 15 členských organizácií AGDE na tohtoročnom pracovnom zasadnutí v Bystrici, ktoré sa koná každé dva roky. Kandidatúru M. Klátik prijal na návrh W. Horna. Horn uviedol, že biskup Klátik patrí nielen medzi prvých spoluzakladajúcich členov AGDE, ale tiež oceňuje jeho dlhoročnú spoluprácu a zodpovedný prístup k práci v cirkvi. Zvolenie slovenského predsedu má byť tiež ocenením toho, že ECAV na Slovensku vytvára zmysluplné a dobré projekty, ktoré sú výsledkom zodpovednej práce.

Jednou z otázok tohtoročného rokovania bola aj integrácia Rómov v Česku, Slovensku a Maďarsku. Spoločný projekt k tejto problematike vypracovali práve dve protestantské cirkvi na Slovensku – Evanjelická cirkev augsburského vyznania a Reformovaná kresťanská cirkev (ReKC na rokovaní zastupoval biskup L. Fazekas). Členské organizácie AGDE schválili uvedený projekt podporiť sumou vo výške 10 000 eur.

K prvoradým úlohám AGDE patrí poradenstvo v oblasti tvorby projektov na získanie podpory a finančných prostriedkov menšinových cirkví členských krajín. Práve GAW, jednej z najväčších členských organizácií spoločenstva diasporálnych diel sa ročne podarí vyzbierať sumu vo výške troch miliónov eur na takmer 200 projektov, a tak pomôcť asi 40 evanjelickým cirkvám v 35 krajinách Európy, Latinskej Ameriky a Ázie.

Keďže finančná pomoc sama o sebe nestačí, dôraz kladú i na vzájomné spoločenstvo, ktoré má napomôcť získať aj osobné poznatky o problémoch a živote menšinových protestantských cirkví v Európe i v zámorí.

Sídlo AGDE bolo v minulom roku presunuté z Lipska do Viedne a jeho združenie tvoria členské organizácie protestantských cirkví z Nemecka, Brazílie, Rakúska, Poľska, Rumunska, Švédska, Francúzska, Švajčiarska, Maďarska, Česka, Slovinska a Slovenska.

Uverejnené v EPST č. 45/2011