Novoročné prijatie 2017 u prezidenta SR

Prezidentský palác v Bratislave sa aj 12. januára 2017 stal miestom tradičného novoročného prijatia zástupcov cirkví a náboženských spoločností prezidentom Slovenskej republiky Andrejom Kiskom.
Za ECAV na Slovensku sa na stretnutí zúčastnili generálny biskup Miloš Klátik, predseda Ekumenickej rady cirkví v SR, generálny dozorca Imrich Lukáč a dištriktuálni biskupi Milan Krivda a Slavomír Sabol.

Prezident Andrej Kiska poďakoval zástupcom cirkví za každé pôsobenie, ktoré v minulom roku povzbudzovalo ľudí u nás konať dobré skutky. „Želám vám osobne, ale aj všetkým ľuďom, ktorých zastupujete a reprezentujete, na prahu nového roka 2017 zdravie, silu a odvahu. Množstvo dobrých skutkov, ku ktorým povzbudíte ľudí na Slovensku. Prajem vám schopnosť podať pomocnú ruku a vysloviť správne slovo v správnej chvíli. Slovo, ktorým vrátite človeku nádej. Slovo, ktorým pomôžete utíšiť žiaľ. Alebo keď pomôžete človeku položiť si správnu otázku a odpovedať na ňu tak, aby obstál pred písanými zákonmi aj nepísanými mravnými princípmi.“
Dotkol sa aj otázky extrémizmu, keď povedal: „Predpokladám, že vás rovnako znepokojuje, ako sa za Boha, za národ, za kresťanské hodnoty a údajnú ochranu koreňov a hodnôt našej civilizácie schovávajú výhonky nebezpečného zla. Žiaľ, aj fašizmu, neonacizmu, pohŕdania ľuďmi iného vierovyznania, inej rasy, národnosti alebo len iného názoru.“

Brat generálny biskup vo svojom príhovore povedal:
„Dovoľte mi poďakovať za Vaše pozvanie, ktoré si veľmi vážime. Vnímame ho ako súčasť Vášho záujmu o našu službu v kresťanských cirkvách, ktorá je zároveň aj službou pre našu spoločnosť.
Sme predovšetkým Pánu Bohu vďační za to, že môžeme vykonávať to, na čo sme boli povolaní: zvestovať slovo Božie, prisluhovať sviatosti, slúžiť a pomáhať tým, ktorí to potrebujú.
Máme radosť z každej cirkevnej materskej či základnej alebo strednej školy. Spravovať ich síce nie je jednoduchá záležitosť, no veľmi dobre si uvedomujeme, aké dôležité je vzdelanie a správna láskavá, trpezlivá výchova, ktorá jednoznačne poukazuje na morálne a etické hodnoty.
Ako ste to, pán prezident, spomenuli aj vo svojom novoročnom príhovore, slovo má veľkú moc. Môže veľmi účinne pomôcť, ale aj veľmi ublížiť. Tento vzácny dar, dar reči, ktorý od Pána Boha máme musíme po celý život zveľaďovať, učiť sa ho správnym spôsobom používať, nie zneužívať.
Ako kresťania vieme a vnímame, že najväčšiu moc má Božie slovo, ktoré je obsiahnuté v Písme svätom − v Biblii. Preto je veľmi dôležité, aby sme Božie slovo spoznávali, premýšľali nad ním a podľa jeho rád aj v živote konali. Božie slovo ide skutočne do podstaty a do hĺbky, preniká až do špiku kostí. V Biblii v 119. žalme čítame: „Sviecou mojím nohám je Tvoje slovo a svetlom mojim chodníkom.“
Ak budeme Božie slovo vo svojom živote obchádzať, naša cesta života ako jednotlivcov i ako spoločnosti bude v mnohom príliš kľukatá, ak nie aj spiatočnícka a deštrukčná. Chodenie v duchovnej tme je nebezpečné, prináša so sebou aj zbytočné potknutia a pády. Uvedomujeme si, ako beží čas nášho života, a rozhodne nechceme, aby nám len tak pretiekol „pomedzi prsty“. Uvedomujeme si aj svoju zodpovednosť pred Pánom Bohom i pred ľuďmi. Preto aj na začiatku tohto kalendárneho roku prosíme Trojjediného Pána Boha: „Uč nás tak počítať dni života, aby sme múdre srdce získali." (Ž 90, 12)
Vážený pán prezident, vážení prítomní, nemôžem a nechcem obísť ani tú významnú skutočnosť, že v tomto roku si evanjelici na celom svete i na Slovensku pripomínajú 500. výročie vzniku reformačného hnutia, ktoré sa začalo pričinením Dr. Martina Luthera a prinieslo mnohé pozitíva do života cirkvi aj spoločnosti. Naše kresťanské kultúrne dedičstvo je veľmi bohaté a je len na nás, či si jeho hodnoty budeme uvedomovať a vážiť.
ECAV na Slovensku už začala s oslavami 500. výročia reformácie, ktoré vyvrcholia 31. 10. 2017 tu, v Bratislave. Aktivity, ktoré sa v tomto roku budú konať, majú v dobrom zmysle slova povzbudiť predovšetkým našu kresťanskú identitu.
Vyspelosť národa sa okrem iného prejavuje vyspelosťou jeho kultúry. Spoločnosť, ktorá si dokáže ctiť nielen tradície a kultúrne dedičstvo, ale aj ctiť a nasledovať vieru svojich predkov, má šancu rozvíjať sa, zveľaďovať i múdro narábať s hodnotami, ktoré zdedila.
Pripravujeme aj oslavy 200. výročia narodenia Jozefa Ľudovíta Miloslava Hurbana, evanjelického a. v. kňaza, prvého predsedu Slovenskej národnej rady, spisovateľa, organizátora kultúrneho života, vedúcej osobnosti Slovenského povstania v rokoch 1848 – 1849. Oslavy sa budú konať v Beckove, kde sa Hurban 19. 3. 1817 narodil, i v Hlbokom, kde 21. 2. 1888 zomrel.
Vaša excelencia pán prezident, dovoľte mi, aby som Vás pozdravil za všetky kresťanské cirkvi, ktoré sú členmi ERC v SR. Všetci Vám prajeme, aby Otec nebeský požehnával Vás a Vašu prácu, aby Vás viedol a ochraňoval.
Milosť Pána Ježiša Krista, láska Božia a účastenstvo Ducha Svätého nech je a zostáva so všetkými nami!“

Fotografie: www.prezident.sk