Nemeckí farári darovali peniaze na rekonštrukciu farských budov

Predstavitelia nemeckej evanjelickej organizácie, ktorí v minulom roku darovali peniaze na rekonštrukciu farských budov na Slovensku, zavítali v pondelok 14. 5. 2012 do Svätého Petra v okrese Komárno. Delegáciu prevádzal generálny biskup Miloš Klátik.
"O rozdelení finančných prostriedkov podľa situácie v jednotlivých zboroch rozhodlo Združenie evanjelických duchovných. Nášmu malému cirkevnému zboru vo Svätom Petre darovalo 2500 eur na výmenu okien, ktorá bola veľmi aktuálna," uviedol pre TASR zborový farár cirkevného zboru Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku vo Svätom Petre Miloš Zaťko. s tým, že vďaka tejto pomoci v decembri minulého roka vymenili všetky okná a vstupné dvere.
Nemeckí hostia okrem Svätého Petra navštívia aj ďalšie štyri miesta na Slovensku, aby sa osobne presvedčili, na čo sa darované peniaze použili.
"Nemeckí farári stále cítia určitú vinu za druhú svetovú vojnu a z toho dôvodu robia aj zbierku v presvedčení, že je ich kresťanskou povinnosťou aspoň čiastočne pomáhať aj Slovákom, ktorí žijú v horšej situácii ako ľudia v západných krajinách," povedal Zaťko. Dodal, že členovia delegácie sa zaujímali aj o spolunažívanie maďarského a slovenského obyvateľstva. Na základe jeho osemročných skúseností nažívanie vo Svätom Petre je bezproblémové. "Hostia boli u nás veľmi spokojní, páčilo sa im naše spoločenstvo. V našej obci žije 85 percent občanov maďarskej národnosti, väčšinou rímskokatolíci. Evanjelikov je veľmi málo, len 70, prišli až po druhej svetovej vojne," konštatoval. Podľa jeho ďalších slov hostia ocenili aj to, že hoci je starosta rímskokatolík a maďarskej národnosti, spolupráca evanjelickej cirkvi s obcou je na veľmi dobrej úrovni.

Zdroj: TASR 15. 5. 2012