Návšteva pracovnej skupiny z Evanjelickej luteránskej cirkvi vo Fínsku

V dňoch 23. – 26. apríla 2015 sme na Slovensku privítali vzácnych hostí – bratov a sestry z našej sesterskej Evanjelickej luteránskej cirkvi vo Fínsku. Išlo o pracovnú skupinu pre strednú a východnú Európu Rady pre medzinárodné záležitosti, ktorú viedli biskup diecézy Mikkeli Dr. Seppo Häkkinen, predseda pracovnej skupiny, a vrchný cirkevný radca Rev. Dr. Kimmo Kääriäinen.
Prioritou tejto pracovnej skupiny, ktorá mapuje a oboznamuje sa so situáciou v krajinách bývalého východného bloku, je raz za tri roky navštíviť národnú luteránsku sesterskú cirkev a jej cirkevné zbory. Zameriavajú sa i na ekumenické vzťahy a na život iných cirkví, ktoré patria do ich sféry záujmu, a zaujímajú sa o otázky teologického vzdelávania a sociálneho prostredia v súvislosti s aktuálnymi verejnými záležitosťami, nezabúdajúc na kultúrny aspekt krajiny.

Program návštevy bol veľmi pestrý a bohatý. Vo štvrtok, hneď po príchode na Slovensko, mali pracovný obed na Veľvyslanectvo Fínska v Bratislave, kde ich prijala chargé d'affaires Henna Knuuttila. Potom nasledovalo stretnutie so zástupcom ECAV na Slovensku, bratom biskupom Západného dištriktu Mgr. Milanom Krivdom v priestoroch GBÚ ECAV na Slovensku Pre hostí bola pripravená prezentácia o histórii a aktivitách ECAV na Slovensku a diskusia o aktuálnom stave a situácii cirkvi na Slovensku. Na toto stretnutie nadviazalo stretnutie so zástupcami Ekumenickej rady cirkví v SR, na ktorom sa zúčastnil aj hovorca Konferencie katolíckych biskupov Slovenska CSILic. Martin Kramara.

Piatkový program sa niesol v duchu ekumenických kontaktov s inými cirkvami na Slovensku. Na žiadosť našich hostí sa uskutočnilo stretnutie so zástupcom za Ústredný zväz židovských náboženských obcí, ktorému predchádzala návšteva hrobky Chatama Sofera, aj stretnutie s predsedom Cirkvi bratskej ThDr. Ing. Jánom Henželom, PhD., v ich priestoroch na Cukrovej ulici. Evanjelickú bohosloveckú fakultu UK, jej študijné programy, činnosť, plány do budúcnosti a možnosti vzdelávania priblížil dekan doc. Ľubomír Batka, PhD.

V sobotu bola našim hosťom predstavená práca v cirkevnom zbore v Martine a ich aktivity týkajúce sa najmä rozvoja školstva, vzdelávania a misie. V priestoroch Biblickej školy v Martine sa konalo stretnutie s bratom biskupom Východného dištriktu Mgr. Slavomírom Sabolom, farármi z Liptovsko-oravského a Turčianskeho seniorátu, ako aj so zamestnancami evanjelickej základnej školy, gymnázia a biblickej školy. Témami stretnutia boli sekularizácia a misia, zapájanie ľudí vo väčších mestách, a najmä mladých ľudí. Zástupcovia za Evanjelickú luteránsku cirkev vo Fínsku predstavili ich chápanie sekularizácie aj aktivity, ktoré konajú v súvislosti so snahou o väčšie zapojenie mládeže do cirkvi. Projekt „Mladý človek členom cirkvi“ sa snaží posilňovať kresťanskú identitu mládeže a rast k dospelej viere. Cieľom projektu nie je tvoriť niečo úplne nové, ale obnoviť základnú prácu v zbore s väčším ohľadom na mládež. Predstavili aj svoj systém ďalšieho vzdelávania farárov. V závere stretnutia nám manželia Beňovci z CZ ECAV Rankovce priblížili svoju misiu medzi Rómami. Cestou z Martina sme hosťom chceli ukázať aj tradície našich predkov, preto sme navštívili artikulárny kostol v Istebnom.

V nedeľu sa hostia z Fínska zúčastnili na službách Božích v CZ ECAV Bratislava-Petržalka. Kázňou slova Božieho poslúžil biskup diecézy Mikkeli Seppo Häkkinen. Nasledoval spoločný obed v priestoroch cirkevného zboru a rozhovory s domácimi farármi manželmi Kolesárovcami a cirkevníkmi.

Popoludní sme ešte stihli navštíviť aj neďaleké mesto Svätý Jur, kde brat emeritný biskup Július Filo prestavil diakonické zariadenie, domov seniorov a sociálnych služieb Diaconia. V priestoroch CZ ECAV Svätý Jur hostí prijal a stručnú históriu a činnosť zboru predstavil dozorca cirkevného zboru Ing. Július Filo ml. V meste sa práve konali tradičné svätojurské hodové slávnosti, a tak hostia mohli zažiť aj typickú atmosféru hodov na Slovensku.