Návrh partnerskej zmluvy medzi ECAV na Slovensku a Evanjelickou cirkvou v Maďarsku

Generálne presbyterstvo ECAV na Slovensku na svojom zasadnutí 3. februára 2012 vo Zvolene schválilo návrh Partnerskej zmluvy medzi našou cirkvou a Evanjelickou cirkvou v Maďarskou.
Návrh partnerskej zmluvy vyplynul zo spoločného rokovania v Bratislave z 19. septembra 2007, ako aj z ďalších oficiálnych i neoficiálnych stretnutí a rozhovorov, ktoré sa medzi našimi cirkvami na rôznych úrovniach intenzívne viedli. Aj keď vieme, že pre dobré susedské a bratské vzťahy cirkví sú rozhodujúce predovšetkým dobré medziľudské vzťahy medzi ich veriacimi a dobrá vôľa, chceme sa pokúsiť aj právne kodifikovať a zmluvne vyjadriť záujem predstaviteľov oboch našich cirkví o dobré partnerské vzťahy.

Definitívne znenie návrhu partnerskej zmluvy bolo odsúhlasené 26. novembra 2011 v Budapešti na pracovnom rokovaní. Za našu cirkev rokovania viedli generálny biskup Miloš Klátik a generálny dozorca Pavel Delinga. Za maďarskú stranu prípravou partnerskej zmluvy boli poverení generálny kurátor Gergely Pröhle a biskup Tamás Fabiny. Na rokovaniach sa vtedy zúčastnil aj Dušan Vagaský, riaditeľ Generálneho biskupského úradu ECAV na Slovensku, a tlmočením poslúžila Erika Hlačoková, farárka z Cirkevného zboru ECAV Bratislava. Na strane Evanjelickej cirkvi v Maďarsku sa na rokovaniach aktívne zúčastnil Pál Lackner, generálny tajomník Maďarskej evanjelickej luteránskej konferencie, a pri tlmočení pomáhala Hilda Fabuľová, evanjelická farárka zo Slovenského evanjelického cirkevného zboru a. v. v Budapešti. Prítomná bola aj tajomníčka pre zahraničie Krajinského cirkevného úradu Evanjelickej cirkvi v Maďarsku Klára Tarr. Na rokovaní bolo konštatované, že zmluvné vyjadrenie záujmu predstaviteľov oboch našich cirkví o dobré partnerské vzťahy dáva dôležitý signál nielen dovnútra našich cirkví, ale aj navonok do okolitého sveta.

Pripravovaná zmluva má 7 článkov venovaných rôznym oblastiam spolupráce, z ktorých jeden sa venuje aj podpore národnej identity slovenských evanjelikov žijúcich v Maďarsku a maďarských evanjelikov žijúcich na Slovensku.

Pokiaľ bude návrh partnerskej zmluvy schválený aj v orgánoch Evanjelickej cirkvi v Maďarsku, predsedníctvo ECAV na Slovensku dostalo mandát túto zmluvu za ECAV podpísať.