Naša cirkev pomohla aj Filipínam

Predsedníctvo ECAV na Slovensku a ED ECAV na Slovensku v novembri 2013 vyhlásili dobrovoľnú zbierku na pomoc občanom Filipín, postihnutých ničivou prírodnou katastrofou. Zbierka sa ukončila 31. januára 2014. Jej výnos predstavoval sumu 9 200 €.
Výnos zbierky bol odovzdaný Luteránskej cirkvi na Filipínach prostredníctvom účtu, zriadeného na tento účel Svetovým luteránskym zväzom v Ženeve. Finančné prostriedky budú použité v najviac postihnutých oblastiach, v ktorých žijú aj členovia evanjelickej cirkvi, na zakúpenie potravín, rekonštrukciu domov a kostolov.

Megatajfún Haiyan je považovaný za najsilnejší v histórii Filipín. Jeho dôsledkom boli veľké zosuvy pôdy, 3,4 milióna obyvateľov muselo opustiť svoje domovy, 5 200 obyvateľov bolo usmrtených. Najviac boli postihnuté oblasti Mahayag, Albuera, ostrovy Leyte a Samar.

V evanjelických cirkevných zboroch Albuera a Bologo, oblasť Mahayag, v ktorých slúži pastor Rev. James Xavier Palattao, budú finančné prostriedky použité pre 83 rodín. Pastor a mnohí z členov stratili svoje domovy. Kostoly v obidvoch cirkevných zboroch boli dôsledkom škôd zničené. Ihneď po katastrofe boli mnohí obyvatelia umiestnení v evakuačných centrách, v ktorých zatiaľ aj naďalej zotrvávajú.

Ďalším z najviac zasiahnutých území bolo mesto Tacloban na ostrove Leyte. V približne 220-tisícovom Taclobane tajfún zničil skoro všetky domy a zostávajúce poškodil. Pastorom v evanjelickom cirkevnom zbore je Rev. Nick Ranara. Finančná pomoc bude poskytnutá 28 rodinám.

Vážime si ochotu cirkevných zborov, cirkevných organizácií a jednotlivcov, ktorí sa zapojili do dobrovoľnej zbierky na Filipíny. Ďakujeme za finančnú pomoc obyvateľom Filipín, ktorá im uľahčí znášať neľahkú situáciu a pomôže im pri navrátení sa do ich domovov. Zároveň ďakujeme za prejavenú solidaritu s bratmi a sestrami, ktorí sú od nás vzdialení tisíce kilometrov, no ich osud nie je nikomu ľahostajný. Ostávame v modlitbách v myšlienkach na nich a vyprosujeme pre Filipíny Božiu milosť a ochranu.