Na Veliteľstve vzdušných síl vo Zvolene

Veliteľstvo vzdušných síl OS SR vo Zvolene 12. 2. 2010 navštívil generálny biskup ECAV na Slovensku Mgr. M. Klátik, PhD. Na tejto „misii“, ktorej hlavným cieľom bola prednáška na tému sociálnej tolerancie, intolerancie a xenofóbie, ho sprevádzal generálny duchovný Ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR plk. J. Balocký.
Generálneho biskupa na pôde Veliteľstva VzS privítal brigádny generál Ing. Ľubomír Svoboda, zástupca veliteľa Veliteľstva VzS. Na prednáške podanej formou audiovizuálnej prezentácie sa zúčastnili profesionálni vojaci a zamestnanci veliteľstva v rámci zamestnania, ktoré bolo jedno z mnohých preventívno-osvetových aktivít boja proti rôznym formám a podobám kriminality. Súčasťou prednášky spojenej s diskusiou boli okrem definovania tolerancie ako jedného z predpokladov mieru aj otázky rodovej intolerancie, javov zaujatosti voči etnikám a prejavov otvorenej neznášanlivosti.

V živej diskusii sa vojaci pýtali na nosenie zbraní vojenskými duchovnými, ako má byť zabezpečená ochrana vojenského duchovného vo vojnovej operácii, otázky použitia zbrane, zabitia a vraždy v prípade agresívneho, teroristického útoku alebo iného napadnutia; na prenikanie islamu do Európy – kolísky kresťanskej kultúry a s tým spojené problémy posledných období, ako je stavanie mešít na kresťanskom území a prenasledovanie kresťanov v moslimských krajinách; nosenie šatiek ako symbol moslimských žien a odstraňovanie kríža, symbolu kresťanstva. A nakoniec sa vojaci pýtali aj na dôvod, potrebu a zameranie výkonu duchovnej služby v Ozbrojených silách v čase jej zriadenia, keď bola povinná základná vojenská služba, a dnes, keď OS SR sú plne profesionalizované.

Na všetky kladené otázky odpovedal generálny biskup, ktorý zároveň ako predseda Ekumenickej rady cirkví v Slovenskej republike je cirkevnou autoritou pre Ústredie ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR. Odpovede na otázky postavil brat generálny biskup na biblickom základe a kresťanskom učení, ktoré je predpokladom pozitívneho formovania osobnosti, posilnenia individuálneho ľudského rozmeru človeka v otázkach tolerancie proti intolerancii, znášanlivosti proti agresii. Po skončení prednášky pripravil zástupca veliteľa VzS pre hostí prezentáciu VzS, ktorú predviedol pplk. Mgr. Marek Ignacik, PhD., dekan VzS Po nej si brigádny generál Svoboda a generálny biskup Klátik odovzdali spomienkové predmety a po spoločnom obede sa rozlúčili.

Návšteva generálneho biskupa splnila svoj účel, bola veľmi pozitívne hodnotená a vojenský spravodajca o nej napísal: „V porovnaní s ostatnými preventívnymi aktivitami, organizovanými odborníkmi komisie pre prevenciu kriminality, prednáška svojou osobitosťou nadviazala na rozširujúcu sa tradíciu vzájomnej spolupráce vojensko-civilných odborných služieb, duchovnú službu, nevynímajúc.“ Vojenský spravodajca na záver svojej správy pre vojenské médiá vyzdvihol aspoň jednu z mnohých myšlienok generálneho biskupa, ktoré stoja za zamyslenie: „Stupeň uplatňovania demokracie súvisí s toleranciou, či už na úrovni individuálnej, skupinovej, alebo celospoločenskej.“