Na prijatí u prezidenta Ivana Gašparoviča

Na tradičnom novoročnom prijatí u prezidenta SR Ivana Gašparoviča s manželkou v Prezidentskom paláci v Bratislave sa 12. 1. 2012 stretlo vyše 20 predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností. Pozvané bolo aj Predsedníctvo a Zbor biskupov ECAV na Slovensku.
Pán prezident poďakoval cirkvám a náboženským spoločnostiam pôsobiacim na Slovensku za ich prínos pre občanov tohto štátu. „Modlitba je prvým a najbližším prostriedkom, ktorý máme k dispozícii proti silám prinášajúcim zlé ovocie,“ povedal pán prezident. V príhovore okrem iného zdôraznil, že naša ústava garantuje cirkvám a náboženským spoločnostiam spravovanie svojich záležitostí, zriaďovanie orgánov, ustanovovanie duchovných či zakladanie inštitúcií nezávislých od štátnych orgánov, čo sa zriedka nájde v ústavách iných štátov. „Veľmi by som si želal, aby sme ukazovali obyvateľom nášho štátu, veriacim aj neveriacim, otvorené, overené a jasné hodnoty, ktoré nás uchovali v čase aj v nádhernom priestore našej vlasti,“ uviedol pán prezident.

Prítomným sa prihovorili aj bratislavský arcibiskup a metropolita Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie biskupov Slovenska, generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku a predseda Ekumenickej rady cirkví v SR Miloš Klátik a čestný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Pavol Traubner.

Arcibiskup Zvolenský v príhovore zdôraznil, že je potrebné zvlášť sa venovať posilneniu rodín, s čím súvisí aj dodržiavanie voľných dní počas sviatkov a nedieľ, ktoré sa v súčasnosti v mnohých inštitúciách v snahe o maximálny zisk nedodržiavajú, čo tiež prispieva k rozštiepeniu rodín.

Generálny biskup Miloš Klátik pozdravil pána prezidenta v mene Ekumenickej rady cirkví v SR aj v mene ECAV na Slovensku. Okrem iného sa vo svojom príhovore dotkol aj problémov súčasnej spoločnosti a povedal: „Kresťania sa nemôžu ľahostajne a nevšímavo pozerať na to, čo sa deje okolo nich. Všetci nesieme zodpovednosť. A preto aj v roku parlamentných volieb v našej vlasti chceme zvlášť apelovať na zodpovednosť vládnych a politických činiteľov. Ich rozhodnutia musia mať zaiste aj pragmatický charakter, ktorý vyplýva z danej situácie, ale súčasne by mali byť v súlade s nadradenými duchovnými a mravnými princípmi. Rozhodnutia, ktoré sú v rozpore so zásadami práva, pravdy, spravodlivosti sú na škodu spoločnosti.“

Potom sa predstavitelia cirkví zúčastnili na ekumenickej pobožnosti, ktorú viedol bratislavský gréckokatolícky eparcha Peter Rusnák.